Euro
10.3251
0.06%
Dolar
8.8124
-0.06%
Altın
496.2
0%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
375.703
-2.06%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  Karadeniz'de PKK operasyonu

  Amasya'da terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 2 terörist etkisiz hale getirildi.
  • 14.04.2012 - 13:21
  Karadeniz'de PKK operasyonu

  Karadeniz de PKK operasyonu #1

  Samsun ve Amasya Jandarma Komutanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Amasya'da 9 Nisan'da askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamada 2 askerin şehit olması, 5 askerin de yaralanmasının ardından başlatılan çalışmalar kapsamında Ormanözü köyünde bir grup terörist tespit edildi.

  ÖLDÜRÜLENLERDEN BİRİ BAHOZ'UN KORUMASI

  ''Teslim ol'' çağrısına ateşle karşılık veren teröristlerden 2'si etkisiz hale getirildi.

  Etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin, ''Bahoz Erdal'' kod adlı terörist Fehman Hüseyin'in bir dönem korumalığını yapan ''Mahir Koç'' kod adlı, terör örgütünün sözde Karadeniz bölge sorumlusu Celal Başkale olduğu öğrenildi.

  Bu arada, Celal Başkale'nin 2 yıl önce Samsun'un Ladik ilçesinde 2 polisin şehit edilmesi olayını gerçekleştiren grubun içinde olduğu bildirildi. Diğer teröristin ise kimliğinin belirlenmesine yönelik çalışmaların devam ettiği belirtildi.

  Bölgedeki operasyonun skorsky helikopterler ve zırhlı araçların desteğiyle jandarma komando ve özel harekat birliklerince sürdürüldüğü kaydedildi.

  "KARADENİZ BÖLGE EKİBİ ÇÖKERTİLMİŞTİR''

  Amasya Valisi Abdil Celil Öz, Amasya'da terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyona ilişkin, ''Bu operasyonla terör örgütünün Karadeniz bölge ekibi çökertilmiştir'' dedi

  Öz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Amasya'da 9 Nisan'da askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamada 2 askerin şehit olması, 5 askerin de yaralanmasının ardından başlatılan çalışmalar kapsamında Ormanözü köyünde bir grup terörist tespit edilmesinin ardından operasyon başlatıldığını söyledi.

  ''Teslim ol'' çağrısına ateşle karşılık veren teröristlerden 2'sinin etkisiz hale getirildiğini belirten Öz, şunları kaydetti: ''İl Jandarma Komutanlığı, Jandarma Bölge Komutanlığı, özel harekat ve komando birliklerimiz ile beraber planlı çalışma yürüttük. Bu çalışmanın neticesinde dün gece saat 00.00'da teröristlerle görüntü temas sağlandı. Çıkan çatışmada 2 terörist ölü olarak ele geçirildi. Teröristlerle birlikte iki adet kalaşnikof tüfek, tüfeklere ait şarjör, mermi, el bombaları ve paklayıcı madde yapımında kullanılan maddeler ele geçirildi. Bu patlayıcı madde yapımında kullanılan malzemeler 9 Nisan'da Çiğdemlik bölgesinde patlatılan malzemelerle aynı nitelikleri taşıyor. Bölgede arama tarama çalışmalarımız devam ediyor. Etkisiz hale getirilen teröristlerden biri Karadeniz bölge sorumlusu Mahir Koç kod isimli Celal Başkale'dir. Diğer teröristtin kimliğini belirlemeye çalışıyoruz. Bu operasyonla terör örgütünün Karadeniz bölge ekibi çökertilmiştir. Bu önemli bir darbe oldu.''

  Bölgede başka teröristlerin de olabileceğini ifade eden Öz, yürütülen çalışmalar kapsamında arama ve tarama çalışmalarının sürdürüldüğünü kaydetti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir