Dolar
6.8571
-0.0539%
Euro
7.8032
0.3601%
Altın
1809.48
0.0143%
Borsa
118712.51
0%
G. Altın
399.018
0.0265%
Bitcoin
64330.58
-0.1083%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  Karakolda dövülen kadına polislerden 8 kat fazla ceza

  İzmir'de Fevziye Cengiz'i döven polislerden 2'sine 1 yıl, diğerine beraat istendi. Savcı, dövülen kadın için 8 yıla kadar hapis cezası talep etti.
  • 06.06.2014 - 04:25
  Karakolda dövülen kadına polislerden 8 kat fazla ceza

  Karakolda dövülen kadına polislerden 8 kat fazla ceza #1

  Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, İzmir'de Karabağlar Polis Merkezi'nde Fevziye Cengiz isimli kadını dövdükleri görüntülerle ortaya çıkan polislerin "işkence" suçundan yargılandığı davada skandal yaşandı. İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada mütalaasını veren savcı Göksel Er, işkenceden yargılanan 3 polisten 2'sine 1,5 aydan 1 yıl 1 aya kadar hapis cezası isterken, bir polisin ise beraatına karar verilmesini talep etti.
  Savcı Er, mağdur Fevziye Cengiz hakkında ise polislere hakaret ettiği ve direndiği gerekçesiyle 2 yıl 1 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapis cezası istedi. Fevziye Cengiz dövülürken perdeleri kapatarak dışarıdan görülmesini engelleyen polis Nevzat Ataseven'e ise, "yaralama suçuna yardım" etmekten sadece 3 aydan 9 aya kadar hapis cezası verilmesi istendi.

  Fevziye Cengiz'in karakolda dayak yediği görüntüler

  SAVCI DAYAK YİYEN KADINI SUÇLU BULDU

  Polis Merkezi'nde iki polis tarafından yere yatırılarak kelepçelendikten sonra dakikalarca dövülen Cengiz'in "gözaltına alınırken hakaret ettiği, tırmaladığı ve ittiği" iddia edildi. Savcı Er, görüntülere yansıyan dayağı işkence saymama gerekçesini ise, "Sanık polisler işkence kastı ile değil, kendilerine hakaret edilmesinden duydukları kızgınlıkla bu suçu işlemişlerdir" ifadesiyle açıkladı.

  Karakolda dövülen kadına polislerden 8 kat fazla ceza #2

  Polisler hakkında açılan, "yaralama" davasında da skandallar yaşandığı anlaşıldı. Görüntüleri izleyerek bilirkişi raporu hazırlayan iki polisin, görüntülerdeki dayaktan hiç bahsetmedikleri ortaya çıkınca sanık polisler hakkındaki dava da, "işkence"ye dönüştü ve dava ağır ceza mahkemesine gönderildi. Ancak İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmada mütalaa veren savcı Göksel Er, skandala imza attı. Savcı, polise küfrettiğini savunduğu Cengiz'in, eşinin ve damadının polisin Cengiz'e küfür ettiği yönündeki ifadelerini "akrabaları" olduğu için inandırıcı bulmadığını belirtti.

  Duruşmada taraf avukatları süre istedi. Mahkeme heyeti de duruşmayı bu nedenle erteledi.

  DAYAK KAMERA KAYITLARINDA

  İzmir'de 2011'de ailesiyle birlikte eğlenmeye gittikleri müzikholde gözaltına alınan Fevziye Cengiz'in karakoldaki görüntülerinde; polisler Hakan Yörük ve Beyit Sezgen'in, genç kadını dakikalarca dövdüğü, dayağı baştan sona izleyen polis Nevzat Ataseven'in ise perdeyi çekerek olayı gizlemeye çalıştığı görülüyor. Polisler, Cengiz'in kendilerine direndiğini, küfür ettiğini iddia etti.

  Görüş Bildir