Petrol
99.47
2.13%
Euro
18.5336
0.65%
Dolar
17.9439
0.42%
Altın
1.032
0.22%
Borsa
2868
1.37%
Bitcoin
436.351
1.82%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Karakolda tacize 'iyi hal' indirimi

  Eşiyle kavgalı olan kadını taciz eden polis amirine, en alt sınırdan ceza uygulandı.
  • 19.12.2011 - 09:25
  Karakolda tacize 'iyi hal' indirimi

  Karakolda tacize iyi hal indirimi #1

  Radikal gazetesinde yer alan habere göre; Çorlu'da 22 yaşındaki T.Ş., eşiyle bir süredir anlaşmazlık içindeydi. Çift, en son 11 Mart 2011'de kavga etti. Karşılıklı şikâyet için Cumhuriyet Polis Merkezi'ne gittiler.

  EŞİNDEN AYRIL SENİNLE OLMAK İSTİYORUM!

  T.Ş.'nin iddiasına göre karakol amiri Gizlihan Barutçu, kadını makamına çağırıp "Eşinden ayrıl. Bundan sonra seninle birlikte olmak istiyorum. Gece bende kalabilirsin. Bir şeyler içip birbirimizi daha iyi tanıyabiliriz" dedi. T.Ş. bu taciz karşısında odadan ayrıldı.

  "EŞİNE EVDEN UZAKLAŞTIRMA VERİRİZ"

  O gece Barutçu evine dönen T.Ş.'nin telefonuna, "Ailene söyle gelmesin. Eşin seni bu gece evde bilir. Hatta eşine evden uzaklaştırma cezası veririz. Geceyi birlikte geçiririz" diye mesaj gönderdi. T.Ş. yanıt vermedi. Bunun üzerine Barutçu, telefonla aradı. T.Ş.'nin kaydettiği bu görüşmede Barutçu'nun, "Birlikte olmakta ısrar ettiği, evli bir kadın olduğunu bildiği, kocasıyla barıştırmasını istediği halde 'Sana bakarım, seninle hayatımı paylaşmak istiyorum' dediği" tespit edildi. T.Ş. bu kanıtlarla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

  TACİZ DAVASI AÇILDI

  Çorlu Cumhuriyet Savcısı Erdal Kocabıçak da, "Polis amirliğine gelen evli bir bayana ilk kez gördüğü halde bu şekilde teklif ve ısrarda bulunmasının hayatın olağan akışına aykırı olacağı, bu sözlerinin cinsel amaçlı söylendiğinin kuvvetle muhtemel olacağı" görüşüne vararak, amir Gizlihan Barutçu hakkında 'taciz' suçlamasıyla dava açtı.

  ALT SINIRDAN CEZA

  Çorlu 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki davanın altıncı duruşması dün görüldü. İçişleri Bakanlığı'nın idari soruşturma evrakı dava dosyasına girdi.

  Bu evrakla birlikte Barutçu'nun, bir trafik kazası sonrasında polis merkezine gelen öğretmen bir kadını da telefonla taciz ettiği ortaya çıktı. Ayrıca Barutçu, duruşmada, meslekten ihraç edildiği, kararın kendisine tebliğ edildiği ancak henüz süresi dolmadığı için görevine devam ettiğini söyledi.

  Cuma günkü son duruşmada Hâkim Fahrettin Ayaz, polisin aynı suçtan ihraç edilmesi kararına rağmen 'taciz' suçlamasını düzenleyen Türk Ceza Kanunu'na (TCK) göre '3 aydan 2 yıla kadar' hapis istemiyle yargılanan Barutçu için, 'iyi hal indirimi' uyguladı. An alt sınırdan ceza alan Barutçu'ya verilen 120 günlük ceza da 2 bin 500 TL para cezasına çevrildi. Bu cezanın 5 taksitte ödenmesi karara bağlandı.

  T.Ş.'nin avukatı Eren Keskin, sanık polisin yargılama sırasında kendisine "Teröristlerin avukatı" diye saldırdığını belirtti. Keskin, 2 bin 500 TL'lik para cezasını da hayli düşük bularak, "Karar, cinsel taciz suçundan verilen cezaların ne kadar az olduğunu gösteriyor. Çünkü ceza en alt sınırdan ve iyi hal indirimi yapılarak verildi. Oysa polislik görevinin kendisine verdiği gücü kullanarak bu suçu işlemişti. İyi hal indirimi uygulanmamalıydı" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir