Petrol
94.16
0.85%
Euro
18.268
-0.52%
Dolar
18.5765
-0.27%
Altın
1.022
-0.30%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
376.625
-0.43%
20ºC
İstanbul
Çok bulutlu 20 C
  Karamehmet ve Dinç Bilgin'e hapis cezası

  Karamehmet ve Dinç Bilgin'e hapis cezası

  Zimmet suçundan yargılanan iki isim için son karar açıklandı.
  • 10.05.2013 - 20:51

  Karamehmet ve Dinç Bilgin e hapis cezası #1

  Pamukbank'tan kullandırılan bazı kredilere ilişkin yeniden yapılan yargılamada, iş adamı Mehmet Emin Karamehmet "zimmet" suçundan 7 yıl 1 ay 16 gün, Dinç Bilgin ise aynı suçtan 1 yıl 11 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

  DURUŞMANIN SANIKLARI

  İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına, sanıklar İsmail Sezer Bilgili, Mehmet Emin Karamehmet, Orhan Emirdağ, Osman Berkmen ve Dinç Bilgin katıldı.

  Sanık ve avukatların savunmalarının ardından dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, Mehmet Emin Karamehmet'in "zimmet" suçundan 7 yıl 1 ay 16 gün, Dinç Bilgin'in de aynı suçtan 1 yıl 11 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

  DİNÇ BİLGİN İTİRAZ ETTİ

  Savunmaların ardından duruşmada son sözleri sorulan sanık Dinç Bilgin, hakkındaki iddiaları kabul etmediğini belirterek, "Ben o dönemde Etibank Yönetim Kurulu Başkanı'ydım, Pamukbank yönetiminde ne olduğunu bilemem. Beraatime karar verilmesini talep ediyorum" dedi.

  KARAMEHMET DE SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

  Sanık Mehmet Emin Karamehmet de hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini ifade ederek, beraatine karar verilmesini istedi.

  Diğer sanıklar Osman Berkmen, Orhan Emirdağ ve İsmail Sezer Bilgili de haklarında beraat kararı verilmesini talep etti.

  Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Mehmet Emin Karamehmet, Osman Berkmen, Orhan Emirdağ ve İsmail Sezer Bilgili hakkında "hizmet nedeniyle emniyeti suiistimal" suçundan dava açıldığını belirterek, söz konusu davanın zaman aşımı süresi dolduğundan ortadan kaldırılmasına karar verdi.

  Heyet, dava konusu dönemde banka yönetim kurulu üyesi ve genel müdürü olan sanık Orhan Emirdağ'ın "zimmet" suçundan 6 yıl 5 ay 23 gün hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı.

  Banka yönetim kurulu üyesi olan sanık Osman Berkmen'in de "zimmet" suçundan 5 yıl 10 ay hapisle cezalandırılmasına karar veren heyet, yine banka yönetim kurulu üyesi İsmail Sezer Bilgili hakkında da "zimmet" suçundan 5 yıl 2 ay 6 gün hapis cezasına hükmetti.

  460 MİLYON TL'Yİ ZİMMETİNE GEÇİRDİ

  Mahkeme heyeti, suç tarihinde Pamukbank'ta yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan sanık Mehmet Emin Karamehmet'in, yönetim ve denetiminde bulunan bankaya ait toplam 460 milyon 563 bin 693 Türk lirasını kendisine ve şirketlerine menfaat temin ederek zimmetine geçirdiğini belirterek, sanığın "adiyen zimmet" suçunu işlediği anlaşıldığından 7 yıl 1 ay 16 gün hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

  Heyet, sanık Dinç Bilgin'in, Pamukbank'a ait 16 milyon 236 bin 950 Türk lirasını "back to back" kredi olarak önce Pamukbank'tan kredi gibi kendisine ait grup şirketlerine aldığını, sonra da kendi bankası olan Etibank aracılığıyla karşılık kredi kılıfıyla sanık Karamehmet'e verdiğini ifade etti. Mahkeme heyeti, Karamehmet'in zimmete geçirmesine iştirak edip, zimmet suçunu işlediğinden Dinç Bilgin'in 7 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

  Heyet, Bilgin'e verdiği cezayı, banka zararının tamamının soruşturmadan önce ödenmiş olması ve sanığın duruşmalardaki davranışlarını dikkate alarak, 1 yıl 11 ay 10 güne indirdi.


  Görüş Bildir