Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
322.651
-0.46%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Karlıova sel sularının altında kaldı

  Bingöl'ün Karlıova İlçesi'nde yaklaşık bir hafta devam eden sağnak yağış, HES Barajı'nın taşmasına yol açtı.
  • 17.03.2013 - 15:35
  Karlıova sel sularının altında kaldı

  Karlıova sel sularının altında kaldı #1

  Taşkın suların bastığı barınaklarda onlarca hayvan telef olurken, sel sularının gece yarısı bastığı Karlıova Devlet Hastanesi, çamur deryasına döndü. Büyük çaplı maddi hasarın meydana geldiği hastanede, gece yarısı sel sularının elektirik sistemine ulaşması tehlike yarattı. Görevlilerin hastane gelen akımı kesmesi, olası bir faciayı önledi.

  İNŞAATI DEVAM EDİYORDU

  Karlıova İlçesi'nde 20 kilometre mesafede bulunan Karabalçık Köyü yakınlarında, 2011 yılında yapımına başlanan Bingöl 1 HES Baraj yapımı devam ederken, baraj gölünde biriken sular, bir hafta devam eden sağnak yağışlarla birlikte baraj gövdesinden taştı. Gece saat 01.00'da taşan sular, önüne gelen her şeyi yıkarak, 20 kilometre mesafedeki Karlıova İlçesi'ne kadar ulaştı.

  ONLARCA KÜÇÜK BAŞ HAYVAN TELEF OLDU

  İsa Baran adlı besici, baraj suyunun taşacağı konusunda kimsenin kendilerini uyarmadığını belirterek, taşkın su nedeniyle onlarca küçük baş hayvanının telef olduğunu söyledi. Baraj yapımını sürdüren firma yetkilileriyle görüştüklerini belirten Baran, yetkililerin kendilerine cevap bile vermediğini kaydetti. Remzi Acar adlı köylü ise, taşan sular nedeniyle evlerinde mahsur kaldıklarını belirterek, "Taşkın nedeniyle evimizden çıkamaz hale geldik. Hayvan barınaklarımızın taşkın nedeniyle oluşan derenin diğer tarafında kaldı, biz de bu tarafta kaldık" dedi. Taşkın suların arazisinden geçtiğini ve arazinin kullanılmaz hale geldiğini savunan Erol Ural da, "Baraj buraya yapıldığında bizlere arazilere bir zarar gelemiyeceğini söyleyerek, arazilerimiz kamulaştırılmadı. Şimdi ise arazilerimiz, evlerimiz ve hayvanlarımız ve hayvan barınaklarımız kullanılmaz hale geldi. Bu zararlarımızı kim ödeyecek? Bunun hesabını kim nasıl verecek? Köylülerimizi artık büyük korku salmıştır. Bu barajı durdurmak için gerekirse her şeyi yaparız" diye konuştu.

  HASTANEDE HASAR MEYDANA GELDİ

  Baraja 20 kilometre mesafedeki Karlıova İlçesi'ndeki 50 yataklı Devlet Hastanesi'ne kadar ulaşan taşkın sular, hastanede büyük çaplı maddi hasara yolaçtı. Gece saat 01.30 sıralarında hastaneyi basan taşkın suları, beraberinde taşıdığı çamurla birlikte hastanenin zemin katında bulunan, eczane, labaratuvar, misafirhane ve morgu kullanılmaz hale getirdi. Eczanede bulunün tüm ilaçlar, kullanılmaz hale gelirken, hastane görevlileri, sel sularının labaratuvarda bulunan cihazlara ulaşmaması için büyük çaba sarfettiği görüldü. Zemin katın tavana kadar suyla dolmasından sonra hastane duvarından geçen elektirik hatlarıyla buluşması, tehlikeli anların yaşanmasına yolaçtı. Bunu farkeden hastane görevlilerinin elektirik akımını kesmesiyle olası facia son anda önlendi.

  Karlıova Belediyesi'ne bağlı ekipler, sabah erken saatlerinden itibaren hastane zemininde biriken suları tahliye çalışmasına başlayarak, hastane bahçesine yığılan çamurları da bahçe dışına taşımaya başladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir