Euro
15.2814
-0.13%
Dolar
13.5386
0.24%
Altın
799.9520
-0.07%
Borsa
1925
0.75%
Bitcoin
500.785
7.94%
1ºC
İstanbul
Bulutlu 1 C

  Kastamonu'da Ramazan'a geleneksel veda

  Kastamonu merkeze bağlı Göl köyünde, ramazan ayına 800 yıllık gelenekle veda edildi.
  • 19.08.2012 - 02:02
  Kastamonu'da Ramazan'a geleneksel veda

  Kastamonu da Ramazan a geleneksel veda #1

  Bin 200'lü yıllarda yaşayan Şeyh Ahmet'in vasiyeti ile onun soyundan gelen Tekkeşin ailelerinin yılda üç kez tekrarladığı ''geleneksel tekke çorbası'' etkinliği gerçekleştirildi.

  Etkinliğe MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Habip Soluk ile vatandaşlar katıldı.

  Tekkeşin ailesinden Melahat Tekkeşin, ''tekke çorbası''nın etrafla paylaşılmasını içeren geleneğin 800 yıllık olduğunu belirterek, ''Bu etkinliği ramazan ve Kurban Bayramı'nın yanı sıra Regaip Kandili olmak üzere yılda üç defa gerçekleştiriyoruz. Bu organizasyonun masrafını da 15 Tekkeşin ailesi üstleniyor. Yılda üç kez yapıldığı için de bir aileye 5 yılda bir sıra geliyor. İnsanlar buraya evlerinden kaplarla, yağ ve makarnayla geliyor, pişen çorbadan da alıyor'' dedi.

  Hakkı Tekkeşin de etkinliğin kendilerine mutluluk verdiğini ifade ederek, ''Bize bu etkinliği vasiyet edenler, bizim yılda üç kez bir araya gelmemizi, bu sayede kaynaşmamızı, tanışmamızı ve ortak bir sevinçte bulunmamızı düşünmüş. Bu etkinliklerin sosyal bir amacı da var'' diye konuştu.

  Şeyh Ahmet hakkında da bilgi veren Tekkeşin, ''Burada yatan zat asıl olarak bu külliyeye ismini veren kişidir ve ismi Şeyh Ahmet'tir. Horasan'dan gelerek burada vakıf ve eğitim faaliyetlerinde bulunmuştur'' diye konuştu.

  Etkinliğe çorba almak için çevre köyden gelen İsmail Bozoğlu da Şeyh Ahmet'e dua etmek ve çorbanın bereketini almak için geldiklerini belirtti.

  Etkinlik için 34 küçükbaş hayvanın kesildiği ve 250 kilogram erişte kullanıldığı kaydedildi.


  Görüş Bildir