Euro
10.9901
-1.32%
Dolar
9.455
-1.35%
Altın
547.65
-1.67%
Borsa
1.508
1.01%
Bitcoin
591.369
-2.76%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Kaybolan yabancı öğrenciler böcek yiyerek hayatta kaldı

  Antalya'nın Kemer İlçesi'nde çıktıkları doğa gezisinde kaybolan 22 yaşındaki 3 yabancı öğrenciye, 3 gün sonra ulaşıldı. Gençlerin 3 gün boyunca böcek yiyerek hayatta kaldığı öğrenildi.
  • 20.01.2015 - 09:39
  Kaybolan yabancı öğrenciler böcek yiyerek hayatta kaldı

  yabanci

  Antalya'nın Kemer İlçesi'nde çıktıkları doğa gezisinde kaybolan 22 yaşındaki 3 yabancı öğrenciye, 3 gün sonra ulaşıldı. Helikopterle yapılan arama sırasında bir uçurumun hemen üzerindeki kayalıklarda oturdukları görülen öğrenciler, Sahil Güvenlik helikopteriyle kurtarıldı. 3 öğrencinin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Hastaneye kaldırılan gençlerle ilgili bilgi veren doktor, gençlerin böcek yiyerek ve birbirlerine sarılarak hayatta kaldıklarını söyledi.

  3 ÖĞRENCİ KAYBOLDU

  Öğrenci değişim programı kapsamında Türkiye'ye gelen, ikisi Boğaziçi Üniversitesi, biri Kadir Has Üniversitesi'nde öğrenim gören, İngiliz David James Alan Mackie ile Hollandalı Marje de Grott ve Frisa Ann Antony de Vries, 14 Ocak'ta Kemer'e bağlı Göynük'teki Likya yolunda doğa yürüyüşüne çıktı.
  3 öğrencinin 16 Ocak saat 15.30 sıralarında 112 Acil Çağrı Merkezi'ne cep telefonuyla ulaşarak yardım istemesi üzerine arama çalışması başlatıldı.

  Kaybolan yabancı öğrenciler böcek yiyerek hayatta kaldı #2

  ŞARJLARI BİTMEK ÜZEREYKEN TARİF ETTİLER

  Cep telefonu şarjlarının bitmek üzere olduğunu söyleyen öğrenciler, "Bir tarafımız şelale, diğer tarafımız dağlık bölge" diyerek bulundukları yeri tarif etmeye çalıştı. İhbar üzerine Kemer İlçe Jandarma Komutanlığı'na bilgi verildikten kısa süre sonra arama faaliyetleri başlatıldı.

  250 KİŞİ ARADI

  Arama çalışmalarına Jandarma Genel Komutanlığı ve Antalya İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı birlikler, buna bağlı koku alan köpekler, AFAD birlikleri, yerel halk, Kemer Enduro Kulübü, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Doğa Dostları Kulübü üyeleri olmak üzere toplamda 250 kişi katıldı. Ayrıca helikopterle de havadan arama çalışması yapıldı.

  Kaybolan yabancı öğrenciler böcek yiyerek hayatta kaldı #3

  TERMAL KAMERA TESPİT ETTİ

  Kayıp öğrencilerle ilgili sevindirici haber, dün sabah saat 09.50 sıralarında geldi. Aralarında Kemer İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Yasin Berçin ile AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül'ün de bulunduğu polis helikopterinin termal kameraları, öğrencilerin bulunduğu noktayı tespit etti. Hemen ardından öğrencilerle helikopterdekiler arasında görsel temas sağlandı.

  UÇURUMUN HEMEN KENARI

  Beldibi Kanyonu'nda bir uçurumun üzerindeki kayalık alanda bulunan öğrenciler, tişörtlerini sallayarak görülmelerini sağladı. Bitkin oldukları gözlenen öğrencilere, helikopterden yiyecek atıldı. İlk görsel temasın ardından bölgedeki kara ekiplerine öğrencilerin bulunduğu koordinatlar iletildi. Diğer ekiplere öğrencilerin bulunduğunu bildirmek amacıyla jandarma tarafından havaya birkaç el ateş edildi. Fiziksel temasın sağlanması için ekipler hızla harekete geçti. Öğrencilerin bulunduğu yerin sarp ve uçurum kenarı olması nedeniyle kurtarma operasyonunun helikopterle yapılmasına karar verildi.

  Kaybolan yabancı öğrenciler böcek yiyerek hayatta kaldı #4

  HELİKOPTERLE KURTARILDILAR

  Yürüyüşe başladıkları yerden yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan 3 öğrenci, bugün saat 11.15'te Sahil Güvenlik helikopteriyle bulundukları yerden kurtarıldı. Kemer'de ralli alanı olarak bilinen alana indirilen öğrenciler, burada kendilerini bekleyen aileleriyle kucaklaştı. Sevinç gözyaşları döken öğrenciler, ardından ambulanslara konularak kontrol için hastaneye götürüldü. Öğrencilerin genel sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

  Kaybolan yabancı öğrenciler böcek yiyerek hayatta kaldı #5

  ARAZİ ŞARTLARI ÇOK KÖTÜYDÜ

  Kaybolan 3 üniversitelinin görüldükleri an bir tepede beklediklerini belirten Cevheroğlu, şöyle devam etti: "Sürekli olarak hareket ettiklerini düşünüyoruz. Tahmin ettiğimiz noktadan daha farklı bir noktada bulundular. Elimizden gelen her türlü çabayı gösterdik ve nihayet bulduk ama arazi çok çetin bir arazi, son derece dik ve ormanlık iklim koşulları sürekli değişiyor. Yüksek kesimlerde kar yağıyor, sis iniyor. Çok zor koşullarda arama kurtarma faaliyetlerini devam ettirdik. 3 gencin bulunmasında hem jandarma hem AFAD ekiplerimiz hem buna destek veren sivil toplum örgütleri ve Büyükşehir Belediyemiz çok çaba sarfettiler."

  Kaybolan yabancı öğrenciler böcek yiyerek hayatta kaldı #6

  "YARA ALMAMALARI BİZİ MUTLU ETTİ"

  Kurtarma çalışmalarında yer alan AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül ise "Şu ana kadar gördüğüm ve şahit olduğum en koordinasyonlu arama kurtarma çalışmasıyla tüm birimlerle birlikte tam bir ekip çalışması sergiledik. Polis, AFAD, itfaiye ve jandarma kurtarma ekipleriyle birlikte planlı şekilde bölgeyi taradık ve sonuca ulaştık. Gençleri gördüğümüzde biz de çok sevindik. Sağlıklı olmaları yara almamaları bizi daha çok mutlu etti" dedi.

  Kaybolan yabancı öğrenciler böcek yiyerek hayatta kaldı #7

  BÖCEKLE BESLENİP, BİRBİRLERİNE SARILARAK ISINDILAR

  Kurtarılan 3 öğrencinin tedavi için getirildiği Kemer Devlet Hastanesi Başhekimi Yılmaz Çiftçi, hastaların genel durumunun iyi olduğunu, bilinçlerinin açık ve ilk müdahalelerinin yapıldığını aktardı.

  Kaybolan yabancı öğrenciler böcek yiyerek hayatta kaldı #8

  Öğrencilerin durumuyla ilgili bilgi veren İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Levent Mumbuç ise şöyle dedi: "3 gencimizin sağlık durumları iyi. Şu anda müşahade altındalar, hiç bir problemleri yok. Şuur durumları açık. Vücutlarında herhangi bir darp, kesi ya da çizik yok. Bu konuda şanslıyız. Takipleri yapılıyor, burada kalacaklar. Bu arada belki bölgemizin yağışlı ve nehirleri bol olmasından kaynaklı nehir suyu içerek vucütlarının sağlıklı kalmasını sağlamışlar. Çeşitli böcek ve meyvelerle beslendiklerini ifade ediyorlar. Bunlar da onlar adına olumlu sonuçlar doğurmuş. Geceleri soğuk anlarda birbirlerine sarılarak, vücut ısılarından faydalanarak hayatta kalmayı başarmışlar. Kan tahlilleri çıkmak üzere, sonrasında Antalya'ya gidip gitmemeleri konusunda karar vereceğiz. Vücudun gerekli duyduğu gıdalar alınmadığı için biraz zayıflama, kas kayıpları var. Ama bu böbreklere ya da organlara zarar oluşturacak seviyede değil."

  Kaybolan yabancı öğrenciler böcek yiyerek hayatta kaldı #9

  Kaybolan yabancı öğrenciler böcek yiyerek hayatta kaldı #10

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir