Dolar
7.5727
0.3445%
Euro
8.9648
0.1217%
Altın
1946.04
0.0951%
Borsa
1112.01
0.1215%
G. Altın
474.315
0.5496%
Bitcoin
82823.99
0.2032%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Kazdağları yanıyor

  Kazdağları'nın Havran ilçesi sınırlarında çıkan orman yangınının, rüzgarın etkisiyle büyüdü
  • 10.09.2012 - 23:08
  Kazdağları yanıyor

  Kazdağları yanıyor #1

  Orman yangınını söndürme çalışmalarını yerinde inceleyen Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, yangının ilk belirlemelere göre 150 hektarlık alanda etkili olduğunu söyledi.

  Rüzgarın çok etkili olduğunu, Kalabak ve Tepeoba köyleri açısından büyük risk oluşturduğunu ifade eden Turhan, şöyle konuştu:

  ''Arkadaşlar elinden gelen çalışmayı yapıyor. Maalesef rüzgar ve havanın kararması nedeniyle uçaklarımız kalkmıyor. Şu anda mal ve can kaybı açısından ciddi bir sıkıntı yok. Arkadaşlar çalışmalarını devam ettiriyorlar.''

  Balıkesir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş ise yangına karadan 50 arazöz ve 10 iş makinesi ile müdahale edildiğini belirterek, havanın kararması nedeniyle havadan müdahaleye son verildiğini söyledi.

  Talepleri üzerine İzmir, Bursa ve Çanakkale'den desteklerin gelmeye devam ettiğini dile getiren Ateş, ''Rüzgar izin verdiği anda yangını söndürmek için var gücümüzle müdahaleye hazırlığımızı yapmış durumdayız. Zaman zaman rüzgarın aşırı olması nedeniyle helikopter ve uçakların çalışamadığı anlar da oldu'' dedi.

  Öte yandan Havran'ın Tepeoba ve Kalabak köyü sakinleri, orman yangını nedeniyle köylerin üzerine duman çökmesi ve yangının konutlara ulaşma ihtimaline karşı bazı eşyalarını alarak evlerini terk etti.

  Jandarma ekipleri, zaman zaman yaptıkları anonslarla köylerin boşaltılması konusunda çağrıda bulunuyor.

  Yetkililer, yangının devam etmesi durumunda uçak ve helikopterlerin sabahın ilk ışıklarından itibaren tekrar söndürme çalışmalarına katılacağını bildirdi.

  TAHLİYELER BAŞLADI

  Yangının tehdit ettiği Kalabak köyü, boşaltılmaya başlandı.

  Kazdağları'nın alt kısmında bulunan, Kalabak köyünün Beşkere mevkisindeki orman yangını, rüzgar nedeniyle kontrol altına alınamadı.

  Orman Genel Müdürlüğü'ne ait 3 yangın söndürme uçağı, 4 su atar uçak, bir keşif uçağı, 4 yangın söndürme helikopteri ile 30'un üzerinde arazöz ve 4 dozerle müdahale edilen yangının tehdit ettiği Kalabak köyü, askerlerin yardımıyla boşaltılmaya başlandı.

  Köy camisinin hoparlörlerinden halkın, evlerini ve köyü boşaltması istenirken, yangının tehlike oluşturmaya başladığı Tepeoba köyünün de tahliye edilmesi için çalışma yapılacağı bildirildi.

  İki köyde yaklaşık 550 hanenin bulunduğu bildirildi.

   

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir