Petrol
111.62
2.38%
Euro
17.4425
-0.48%
Dolar
16.7553
0.34%
Altın
971.18
0.13%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
326.738
1.28%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Kelebek kaçakçılarına suçüstü

  Duyarlı bir vatandaşın ihbarı sonucu, Artvin'de İtalyan Kelebek Kaçakçılarına suçüstü yapıldı.
  • 23.07.2013 - 09:44
  Kelebek kaçakçılarına suçüstü

  Kelebek kaçakçılarına suçüstü #1

  Artvin'de doğadan yakaladıkları çoğunluğu yöreye özgü 682 kelebek ve 11 adet Tırtıl' ı yasa dışı yollardan yurt dışına götürmek istedikleri öne sürülen İtalyan uyruklu iki kişi suçüstü yakalandı.

  Yusufeli ilçesi Yaylalar köyünde Doğa Koruma Merkezi adına kelebek gözlemciliği yaptığı belirtilen Vildan Bozacı, İpsala Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye girerek karavanları ile geldikleri Yaylalar köyünde kalan İtalya uyruklu L. L. (63) ve G. G.'yi (69) kelebek yakalamakta kullanılan atrap ile kelebek yakalarken tesbit etti.

  SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR

  Bu kişileri kelebek yakalarken fotoğraflayan Bozacı, ardından durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğüne bağlı Artvin Şube Müdürlüğü ekipleri ile jandarmaya bildirdi. Köye gelen Doğa ve Milli Parklar görevlileri ile jandarma da L. L. ve G. Gi'yi suç üstü yakaladı.

  Bu kişilerin üzerinde ve karavanlarında yapılan aramada bir çoğu yöreye özgü ve endemik olan 336 adet kap içerisinde 682 kelebeğin yanı sıra 11 adet Tırtıl, atrap ve yakalanan kelebeklerin konulduğu kutu ile poşetler ele geçirildi.

  PARA CEZASI VERİLDİ

  Ülkelerinde kelebek koleksiyonculuğu yaptıkları ve yakaladıkları kelebekleri tasnif ederek ayrı ayrı poşetlere koydukları öğrenilen L. L.ve G. G.' ye 2872 sayılı Çevre Kanunu'na muhalefet ettikleri gerekçesiyle para cezası uygulanacağı bildirildi.

  Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, "Ele geçirdikleri kelebeklerin çoğunluğunun yöreye özgü olduğunu belirterek, Artvin'in biyolojik çeşitlilik açısından zengin bir yöre olduğunu söyledi".

  Yörede zaman zaman art niyetli kişilerin endemik bitki, kelebek ve böcek kaçakçılığı yaptığını ifade eden Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, bu tür olayların önlenmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

  DİKKATLİ OLMALIYIZ

  Kaçakçılığı ihbar eden Bozacı'nın duyarlılığına işaret eden Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, bu tür olaylara karşı vatandaşların da dikkatli olmasını ve şüphelendikleri kişileri kendilerine ya da jandarmaya bildirmesini istedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir