Petrol
91.69
-0.70%
Euro
18.2742
0.16%
Dolar
17.9632
0.28%
Altın
1.021
-0.07%
Borsa
2941
0.94%
Bitcoin
427.432
-1.37%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Kenan Evren'in cübbesi geri alınacak

  İzmir'de avukatlar, İstanbul Üniversitesi'nin Kenan Evren'e verdiği cübbeyi geri alması için dava açtı.
  • 06.10.2011 - 10:19
  Kenan Evren'in cübbesi geri alınacak

  Kenan Evren in cübbesi geri alınacak #1

  Radikal gazetesinden Serkan Ocak'ın haberine göre İzmirli avukatlar İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından 1982'de verilen fahri doktora ünvanını geri alması için dava açtı.

  İzmir Barosu avukatları, İstanbul İdare Mahkemesi’ne başvurarak, başta darbe mağdurları olmak üzere tüm Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarından özür dilenerek bu ünvanın derhal geri alınmasını talep etti.

  TC VATANDAŞLARINDAN ÖZÜR DİLENMELİ

  İzmir Barosu avukatlarından Senih Özay, Murat Alpaslan ve Baha Coşkun, üniversite senatosuna, 6 Haziran 2011 tarihinde Evren’e verilen unvanın geri alınması için başvuruda bulundu. Üniversite yasal süre olan 60 gün içinde bu talebe yanıt vermeyince avukatlar bu kez konuyu yargıya taşıdı. İstanbul İdare Mahkemesi’nde açılan davanın dilekçesinde, başta darbe mağdurları olmak üzere tüm TC vatandaşlarından özür dilenmesi ve kararın yürütmesinin durdurulması istendi.

  Avukat Alpaslan, Evren’in hukuka üstün hizmet etmek bir kenara, hukuku ayaklar altına aldığını ifade ederek şunları söyledi:

  'ACELEYLE ALINMIŞ BİR KARAR'

  “Unvanın bir kere gerekçesi sakat. Senatoya başvurduk, onlar unvanı almadı biz de hukuk yoluyla bunu deniyoruz. Bu konuda açılan ilk dava. Daha önce bu unvanın geri alınması ile ilgili fakültenin öğrencileri de başvuruda bulundu. Ancak hiç dava açılmamıştı. Ayrıca unvan Kenan Evren’e veriliyor. Aslında gerçek ismin Ahmet Kenan Evren olması gerekiyor. Acelece alınmış bir karar olduğunu gösteriyor.”

  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Evren’e fahri doktora ünvanı verilmesini şöyle değerlendirdi:

  'EVREN HAKKINDA İŞLEM YAPILMAMASI ÜMİTLERİMİ SÖNDÜRÜYOR'

  “Darbe yapan generale fahri profesörlük verip alkışlamaları hala gözümün önünde. Oysa aynı dönemde Pakistan Darbesi’ni yapan askerlere karşı oranın hukukçuları cübbelerini çıkararak hakim ve savcılık görevlerini bırakmışlardı. Kenan Evren’den ünvanın alınması ile ilgili girişimi olumlu bulsam da buradan bir sonuç çıkacağını sanmıyorum. Çünkü çoğu hukukçularımız hala darbeyi meşru sayan bir zihniyete sahip. Bunun 30 yıl sonra konuşuluyor olması benim için çok bir şey de ifade etmiyor aslında. Çünkü 12 Eylül 2010’da yapılan referandumda 12 Eylül darbesini yapan darbecilere yargı yolunun Meclis’in ve milletin açmasına rağmen savcının lütfedip sadece Evren’in ifadesini almakla yetinmesi ve arkasından hiçbir işlem yapmaması umutlarımı söndürüyor. Darbeyi düşündüğü ve planladığı için bugün generallerin bile tutuklandığını düşünürsek darbeyi yapan emekli generallerle ilgili soruşturma yapıyormuş gibi davranmak beni üzüyor."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir