Keneye bugün 3 kurban daha verildi

Keneye bugün 3 kurban daha verildi

Tokat'ta piknikte boynuna yapışan keneyi hastanede aldıran 2 çocuk annesi, KKKA hastalığı şüphesi ile kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

AĞRI KESİCİ YAPIP EVİNE GÖNDERDİLER

Artova'nın Sivri Köyü'nde ailesi ile birlikte yaklaşık 1 hafta önce piknik yapan Yeter Demir (56) dönüş yolunda boynuna yapışan keneyi fark etti. Tokat Devlet Hastanesi'ne giderek keneyi aldıran Demir, kan tahlili yapılarak evine gönderildi. Bir gün sonra rahatsızlanması üzerine Devlet Hastanesi'ne giden Demir, tekrar kan tahlili yapılarak ağrı kesici yapıldıktan sonra evine gönderildi.

Bir gün sonra kusma şikayeti ortaya çıkan kadın, tekrar hastaneye gitmesi üzerine intaniye servisine kaldırıldı. Yaklaşık 2 gün sonra durumunun ağırlaşması üzerine GOÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edildi. Yaklaşık 4 gün boyunca tedavi altında tutulan 2 çocuk annesi Demir, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

Eşini kaybeden Yiğit Demir, piknik dönüşü yaşadıklarını anlatarak bu soruna artık bir çözüm bulunmasını beklediklerini söyledi. Demir, basının bu konuda duyarlı olmasını ve başka canların yanmamasını istediklerini ifade ederek, "Maske ve önlük giyerek kızıyla birlikte eşinin son anlarında yanına girdiklerini ve durumunda değişiklik olmadığını gördük.

Doktorlar keneyle ilgili tedavinin kat ve kat üzerinde çalışma yaptıklarını ve yapabilecekleri başka bir şeyin olmadığını söylediler. Maalesef devletimiz kenenin nerden ne kadar geldiğini veya ne kadar insana zarar verdiğini çözmüş durumda değil. Artı bu keneyle ilgili mücadele yapacak ilacı da bulmuş değil. Yani bizim üzüntümüz bu. Maalesef hastamızı kaybettik. Bizim canımız yandı başkalarının canı yanmasın" dedi.

Bu arada, Tokat GOÜ'de KKKA hastalığı şüphesiyle tedavi gören yaklaşık 20 kişinin sağlığına kavuşarak taburcu edildiği öğrenildi. Hastalığın bünyeye göre farklılık gösterdiğini belirtirken uzmanlar, GOÜ'de hastalığa karşı her türlü tedavi metodunun uygulanabildiğini kaydetti.

Öte yandan, bir hafta önce Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle Sivas'a sevk edilen 28 yaşındaki evli ve 1 çocuk babası Ercan K., tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybederek Niksar ilçesi Yolkonak beldesinde toprağa verilmişti.

YOZGAT

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle, Yozgat'tan Sivas'a sevk edilen 34 yaşındaki kadın yaşamını yitirdi.

Vücuduna yapışan keneyi doktora gitmeden kendisinin kopardığı belirlenen Dönüş Usta (34), Sorgun Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Buradan Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edilen Usta, tedavi gördüğü Enfeksiyon Hastalıkları Servisi'nde hayatını kaybetti.

Usta'nın cenazesi, toprağa verilmek üzere Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Eymir Beldesine getirildi.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde 3 gün tedavi gördükten sonra yaşamını yitiren Dönüş Usta evli ve 3 çocuk annesi idi.

ÇANKIRI

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle Çankırı'dan Ankara'ya sevk edilen kadının yaşamını yitirdiği bildirildi.

Çankırı Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ilgaz'ın Yuvasaray köyünde Cemile Tiryaki (70), birkaç gün önce kene ısırması şikayetiyle Ilgaz Devlet Hastanes'ine başvurdu.

KKKA hastalığı şüphesiyle Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Tiryaki, müdahaleye rağmen kurtarılamadı.