Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
360.295
-1.10%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  KESK'ten KCK protestosu

  ESK Genel Başkanı ve çok sayıda sendikacının gözaltına alınması Tunceli ve Antalya'da protesto edildi.
  • 25.06.2012 - 23:09
  KESK'ten KCK protestosu

  KESK ten KCK protestosu #1

  Tunceli kent merkezindeki Sanat sokağında bir araya gelen KESK'e bağlı sendikalara üye yaklaşık 300 kişi, elerinde döviz ve flamalar ile sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Çarşı merkezinde bir süre yürüdükten sonra Tunceli'nin en işlek caddesi olan Cumhuriyet bulvarına gelen grup burada bir süre ıslık çalarak slogan attıktan sonra basın açıklaması yaptı.

  SENDİKALAR HEDEF HALİNE GETİRİLDİ

  SES Tunceli Şube Başkanı Gürbüz Solmaz, Ak Parti hükümetinin sendikacılar üzerinde yıldırma politikası uyguladığını öne sürerek, "AKP hükümeti, yıllardır uygulanan anti demokratik uygulamalar karşısında boyun eğmeyen, hakları ve talepleri için alanlara çıkanların en önünde gelen ve baskılar karşısında sesini yükselten KESK ve KESK'e bağlı sendikaların kararlı mücadelesi karşısında ne kadar büyük bir tahammülsüzlük içinde olduğunu bir kez daha göstermiştir. AKP'nin saldırılarına karşı boyun eğmeyen, sesini yükselten herkes, her kurum 'bertaraf' edilmesi gereken potansiyel hedef olarak gündeme getirilmiştir. Özellikle Suriye üzerinden savaş ve intikam senaryolarının yoğunlaştığı bugünlerde, barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesinin her zaman ön saflarında yer alan sendikaların hedef haline getirilmiş olması ayrıca üzerinde düşünülmesi gereken bir durumdur" dedi.

  ANTALYA

  Bugün sabah saatlerinde gerçekleştirilen KCK operasyonu çerçevesinde göz altına alınan KESK Genel Başkanının da içinde bulunduğu toplam 71 kişinin gözaltına alınması, KESK Antalya Şubeler Platformu tarafından basın açıklaması ile protesto edildi.

  Kazım Özalp Caddesi başlangıcında toplanan 70 kişilik grup, Attalos Heykeli önüne yürüyerek basın açıklaması yaptı.

  GÖZALTILAR TESADÜF DEĞİL

  "Direne, direne kazanacağız", "Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek", "Baskılar Bizi Yıldıramaz", sloganları eşliğinde Attalos Heykeli önünde grup adına basın açıklamasını yapan Kesk Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Ayar, "Türkiye'nin dört bir yanında üye ve yöneticilerimize yönelen keyfi gözaltı ve tutuklamalarla kuşatılmaya çalışıyoruz. Bugün sabah gerçekleştirilen şafak operasyonu ile genel başkanımızın da içinde bulunduğu toplam 71 yönetici ve üyemiz gözaltına alınmıştır. Daha öncekiler gibi bugün gerçekleşen gözaltılar da kesinlikle tesadüf değildir. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın tek ortak noktası yıllardır kamu emekçileri mücadelesinin içinde kararlılıkla yer almaları ve Kürt olmalarıdır. AKP, kendisi gibi düşünmeyen Kürt'lerin siyaset yapmasına tahammül edemediği gibi sendikacılık yapmasına da tahammül edememektedir" dedi.

  Gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından grup sessiz şekilde dağıldı.


  Görüş Bildir