Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
363.444
-0.03%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Kıbrıs belgeselinin kesilen kısmı ortaya çıktı

  Mehmet Ali Birand'ın hazırladığı Kıbrıs belgeselinin yayınlanmayan kısımlarının olduğu ortaya çıktı.
  • 23.07.2013 - 03:52
  Kıbrıs belgeselinin kesilen kısmı ortaya çıktı

  Kıbrıs belgeselinin kesilen kısmı ortaya çıktı #1

  Dönemin Başbakan yardımcısı Necmettin Erbakan, yayınlanmayan bu bölümlerde, asıl Kıbrıs fatihinin kendisi olduğunu belirterek, ‘’Ecevit müdahale için kararsızdı, biz ısrar ettk.’’ diyor. 

  "GÖRÜŞMEDE BAYKAL'DA VARDI"

  Saadet Partisinin yayın organı Milli Gazete tarafından yayınlanan bölümlerde Necmettin Erbakan ‘’Biz Genel İdare Kurulu toplantımızda bu kararı aldık. Bir an evvel bu müdahale yapılmalıydı.’’ diyor ve şunları söylüyor: "Bir kısım liderlerimiz, bu harekatın yapılmasını arzu ediyorlardı ama kendilerini bizim istediğimiz kararlılıkta görmüyorduk. Hepsi tereddütler izhar ediyordu. Belki isimlerini açıklamak doğru olmaz ama Deniz Baykal Bey de müzakerede beraberdi.

  ECEVİT EMİR VERMEDİ

  Ecevit hiçbir zaman kesin emir vermedi. Biz MGK’da konuştuk. MSP olarak bir an evvel müdahale edilmeli diyorduk. Halk Partisi’nin önemli bir kısmı ‘ Macera olur, sakın ha böyle bir şey yapılmasın’ dediği için bir oyalama oluyordu. MSP, Kıbrıs Barış Harekatının fiilen başlamasında tarihi rolü oynamıştır. 

  Biz Bülent Ecevit’in Londra’ya gitme  teklifine muhatap olduğumuz anda, bunun lüzumsuz olduğu kanaatindeydik. Zaman çok mühimdi. Bize zaman kaybettirecek, oyalanacaktık. İngilizler  ile yapılacak harekat bu adanın dolaylı yoldan yine Yunanlılar'a verilmesi demektir. Garantör devlet isek vazifemizi yapalım diyorduk."

  BENİM GAYRETİM: Bu çıkarma için daha ilk günden itibaren yıllardan beri birikim içindeyiz. O kargaşa esnasında gidip Ada’ya huzuru getirmek lazımdı. Bendeniz tam yetki ile partimiz adına, arkadaşlarımla beraber bir an evvel bu harekatı yaptırmanın gayreti içindeydim. Ayrıca Efendimiz Aleyhisselatü veselam’ın halası Ümmü Haram’ın türbesi Larnaka’da bulunduğu için burayı mutlaka almamız gerekir diye kesin kararlılıkla hareket ettik.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir