Petrol
115.47
1.08%
Euro
16.62
2.36%
Dolar
15.74
1.25%
Altın
932.93
1.54%
Borsa
2409
0.75%
Bitcoin
483.091
1.80%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Kış aylarında İstanbul'da hava İzmir gibi olacak

  İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü'nde hazırlanan rapora göre; İstanbul'un iklimi tipik Akdeniz iklimine dönüşecek.
  • 14.08.2014 - 15:23
  Kış aylarında İstanbul'da hava İzmir gibi olacak

  izmir

  İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü’nde hazırlanan Türkiye’nin gelecek iklim projeksiyonlarına göre, İstanbul’da hava, yıl boyu artan sıcaklık ve kışın artan, yazın azalan yağışıyla tipik Akdeniz iklimine dönüşecek.

  İSTANBUL'DA HAVA İZMİR GİBİ OLACAK

  Milliyet'in haberine göre batı Karadeniz bölgesi de artacak sıcaklıkla, tipik Akdeniz iklimi özelliklerini daha fazla yansıtacak. İTÜ Avrasya Yer Bilimleri öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Lütfi Şen, “Benzetmek gerekirse İstanbul’da hava İzmir gibi olacak, İzmir’de ise Antalya gibi... Genel olarak yazlar daha kurak ve sıcak; kışlar daha ılık ve yağışlı geçecek” dedi.

  KARADENİZ VE MARMARA'DA YILLIK YAĞIŞ DEĞİŞİMİ FAZLA OLMAYACAK

  Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) son Değerlendirme Raporu’na temel teşkil eden iklim değişikliği model simülasyonlarının sonuçlarını aktaran Şen, buna göre yüzyılın sonuna doğru Türkiye’de yıllık ortalama sıcaklıkların günümüze göre 2.5 - 5.4 derece arasında artacağının öngörüldüğünü söyledi. Genel olarak kışın sıcaklık artışlarının yazın yarısı kadar gerçekleşeceğini dile getiren Şen, "Aynı simülasyonlara göre Türkiye genelinde yağışlar azalacak. Ancak yağış azalımı Türkiye’nin güney bölgelerinde, özellikle Akdeniz bölgesi ile Ege bölgesinin güney kısımlarında, daha fazla (yüzde 30’lara varan seviyelerde) olacak. Karadeniz ve Marmara bölgelerinde yıllık yağış değişiminin fazla olmayacağı öngörülüyor" bilgisini aktardı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir