Petrol
84.44
-0.51%
Euro
17.7128
0.13%
Dolar
18.5061
0.31%
Altın
963.79
-0.22%
Borsa
3281
0.47%
Bitcoin
349.741
-6.49%
19ºC
İstanbul
Hafif yağmur 19 C

  KKTC'de arama kurtarma tatbikatı

  Şehit Teğmen Cener Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı 2012 tamamlandı.
  • 14.06.2012 - 07:09
  KKTC'de arama kurtarma tatbikatı

  KKTC de arama kurtarma tatbikatı #1

   

  Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı 2012, kara aşamasının ardından, Gazimağusa açıklarında denizde, iki farklı senaryonun gündüz ve gece icra edilmesiyle tamamlandı.

  Güney Deniz Saha Komutan Vekili Tümamiral Şükrü Korlu, tatbikatın gece aşamasının tamamlanmasının ardından, Gaziantep Fırkateyni'nde basına yaptığı açıklamada, ''İcra edilen tatbikat ile Doğu Akdeniz'de KKTC'nin egemenlik hakları ile Türk arama kurtarma bölgesi konusundaki hak ve menfaatlerimiz vurgulanmıştır'' dedi.

  Tatbikatın başarıyla tamamlandığını vurgulayan Tümamiral Korlu, Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC'nin sivil ve askeri arama kurtarma unsurlarının katıldığı Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2012 müşterek arama kurtarma tatbikatının Doğu Akdeniz'de, Türk arama kurtarma bölgesi ile KKTC kara sularında icra edildiğini belirtti.

  Korlu, tatbikatla Türkiye ve KKTC'nin sivil ve asker arama kurtarma unsurlarının koordineli ve birlikte çalışabilirliğinin denendiğini, arama kurtarma konusunda iki ülke arasındaki işbirliği ve koordinasyonun arttırıldığını, arama kurtarma harekatına ilişkin komuta kontrol ve muhabere usullerinin denendiğini kaydetti.

  Tatbikata katılan unsurlarla ilgili bilgi de veren Tümamiral Korlu, şöyle devam etti:

  ''Dünya ticaretinin çeşitlenmesine ve küreselleşmesine paralel olarak deniz ve hava taşımacılığının artış göstermesi, bunun yanında denizden yasa dışı göçün yaygınlaşması, korsanlık ve terörizm gibi yasa dışı eylemlerin zaman zaman deniz ve hava trafiğini de hedef alması; denizlerde arama kurtarma faaliyeti icra edilmesi ihtiyacını her geçen gün artırmaktadır. Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2012 Tatbikatı denizde ve karada ortaya çıkabilecek arama kurtarma ihtiyaçlarını tespit etmek ve her iki ülkenin arama kurtarma teşkilat ve unsurlarına bu ihtiyaçlar doğrultusunda eğitim imkanı sağlamak maksadıyla; seyir halinde bulunan ve güvertesinde yangın çıkan bir feribotun mürettebatının ve kara üzerinde düşen bir yolcu uçağının yolcu ve mürettebatının gündüz şartlarında, tehlike içindeki bir deniz uçağının yolcu ve mürettebatının ise gece şartlarında aranması ve kurtarılmasını amaçlayan üç senaryoya dayandırılmıştır.''

  Tatbikatı üç ülkeden 16 yabancı gözlemcinin de izlediğini belirten Korlu, tatbikatın, arama-kurtarma teşkilatının eğitim hedeflerine üst düzeyde katkı sağlayacak şekilde başarı ile tamamlandığını söyledi.

  ''Türk ve dünya kamuoyuna bir kez daha gösterildi''

  Tümamiral Korlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  ''Arama kurtarma sorumluluk sahamız dahilinde, 24 saat süreyle her türlü deniz ve hava şartlarında, arama kurtarma faaliyetlerinin Türkiye ve KKTC tarafından koordineli ve karşılıklı işbirliği içinde en iyi şekilde icra edilebileceği Türk ve dünya kamuoyuna bir kez daha gösterilmiştir.

  Arama kurtarma faaliyetlerinin esas ve öncelikli amacı hayat kurtarmaktır. Zor durumda olan insanlara ve kazazedeler ulaşmak ve onlara yardımcı olmak maksadıyla tehlikede bulunan deniz ve hava vasıtalarının yardım çağrılarına kısa sürede ve etkinlikle reaksiyon göstermek bir zorunluluktur. Bu nedenle hızlı ve etkili çalışan bir organizasyona, hızlı ve geniş imkanları olan vasıtalara sahip olmak esastır.

  Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Silahlı Kuvvetleri olarak çevre denizlerimizde meydana gelebilecek bir kazaya kısa sürede reaksiyon gösterebilecek, etkili, gece ve gündüz şartlarında 24 saat görev yapabilen, etkili bir arama kurtarma organizasyonuna ve yurt sathına yayılmış unsurlarıyla yeterli imkan ve kabiliyete sahibiz.

  Çevre denizlerimizde son yıllarda meydana gelen olaylar ve yardım çağrılarında sivil ve askeri imkan kabiliyetleri birlikte ve koordineli kullanmak suretiyle hızlı ve etkili arama kurtarma faaliyetleri icra etmekteyiz. Aynı zamanda bu imkan ve kabiliyetimizi sürekli geliştirme çabası içerisindeyiz.''

  Tatbikatı, Gaziantep Fırkateyni'nden Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal ile Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'dan gözlemciler de izledi.

  SON SENARYO KARANLIKTA

  Tatbikattaki son senaryo gece tam karanlık ortamda Gazimağusa'da KKTC karasuları içerisinde Zeytin Burnu'nun 5 mil açığında gerçekleştirildi.

  Buna göre, Gazimağusa açıklarında ve KKTC kara sularında bir uçak tarafından tehlike sinyali verildi.

  KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı, harekete geçerek Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'ndan bir arama kurtarma helikopteri, bir ambulans ve üç sahil güvenlik botu bölgeye sevk edildi.

  Mevkisi arama kurtarma helikopterince tespit edilen kazazede uçağın iki personeli helikopter tarafından, dört personeli de sahil güvenlik botlarınca denizden kurtarılarak tahliye edildi.


  Görüş Bildir