Euro
15.2464
-0.36%
Dolar
13.4995
-0.05%
Altın
801.5870
0.14%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
503.782
5.98%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Klimalar elektrikleri vuracak

  Kavurucu sıcaklar geldi, klimalar geçen yılki gibi sorun olacak.
  • 13.06.2012 - 09:06
  Klimalar elektrikleri vuracak

  Klimalar elektrikleri vuracak #1

  Bu yıl kışın sert geçmesi nedeniyle barajların suyla dolacağı beklentisi boşa çıktı. Barajlardaki su seviyesi halen uzun yıllar ortalamasının yüzde 16.3, geçen yılın ise yüzde 2.4 altında. HES'lerdeki sıkıntı ve klimaların da devreye girmesiyle elektrik kesintisi tehlikesi yaklaştı.

  BARAJLARA BEKLENEN SU GELMEDİ

  Bu sene yağışların fazla olduğu ve barajların su dolacağı beklentisine karşılık, elektrik üreten barajlara, beklenenin altında, uzun yıllar ortalamasından yüzde 16.3 daha az su geldiği belirlendi. Eski TEDAŞ Genel Müdürü Osman Nuri Doğan, Keban'a da öngörülen miktarda su gelmediğini belirterek, "Keban Barajı' bugünlerde olması gereken işletme seviyesinin 3-4 metre altında kaldı" dedi. Uzmanlar, kar yağmasına rağmen hızla eritecek yağmurlar yağmadığı için kârın yavaş eriyerek buharlaştığını belirtiyor.

  MAYISTA BİLE ARTIŞ % 7.6

  Doğan, HES'lerden daha az üretim yapılacağını, başta doğalgaz olmak üzere diğer kaynaklara yüklenileceğini belirterek, bu durumda 'serbest piyasa' bilinen PMUM'da elektrik fiyatlarının kaçınılmaz olarak artacağını vurguladı. Mayıs ayı sonunda elektrikte tüketim artışının yüzde 7.6 olduğunu anımsatan Doğan, "Sıcaklıkların ani artması ile klimalar devreye girecek. Bu da talebi artıracak. Arz talep dengesi arz yönünde daralacak. Bu unsur da fiyatların artmasına yol açacak. Emre amade kurulu gücümüz, 54 bin megavatlık kurulu gücümüze karşılık yalnızca 3637 bin megavat dolayında" dedi.

  30 EYLÜL'E KADAR ZAM YOK

  TETAŞ, 1 Temmuz-30 Eylül'ü kapsayan 3 aylık dönemde toptan elektrik fiyatlarına zam yapmayacak. TETAŞ, bu konuyla ilgili yazısını, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) gönderdi. Toptanda fiyatların sabit kalmasına bağlı olarak elektriğe zam yapılmaması kesinlik kazandı. EPDK kaynakları, TETAŞ'ın ilgili yazısının ulaştığını belirterek, "Gerekli çalışmalar yapılıyor" dedi.


  Görüş Bildir