Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.235
0.69%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Kocaeli ve Erzurum'da Nevruz gerginliği

  Kocaeli'de Nevruz için toplanan kalabalık, bazı gençlerin saldırısına uğradı.
  • 17.03.2013 - 14:13
  Kocaeli ve Erzurum'da Nevruz gerginliği

  Kocaeli ve Erzurum da Nevruz gerginliği #1

  BDP Kocaeli İl Teşkilatı'nın organizasyonuyla bugün İzmit'te düzenlenen Nevruz kutlamaları öncesinde olaylar çıktı. Leyla Atakan Caddesi'nde toplanan BDP'liler yürüyüşe geçmek üzereyken, aralarında Kocaelispor taraftarlarının da bulunduğu kalabalık bir grup, BDP'lilere saldırmak istedi. Geniş güvenlik önlemleri alan polis olayları yatıştırmaya çalışırken yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı.

  İzmit'te Leyla Caddesi kavşağında toplanan BDP'liler, zaman zaman PKK ve bölücübaşı lehine sloganlar attı. Bu sırada İsmetpaşa Stadı'na maça giden 50'yi aşkın Kocaelispor taraftarı, bu sloganlara tepki verdi. Daha sonra kalabalık hızla arttı ve yaklaşık 500 kişiye ulaştı. Kalabalık BDP'lilerin bulunduğu yere doğru yürümeye başlayınca polis hemen harekete geçti.

  OLAYLI NEVRUZ

  Kocaeli ve Erzurum da Nevruz gerginliği #2

  30 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

  Bu kez BDP'liler slogan atarak grubun bulunduğu yere gelmek isteyince çıkan arbedede bazı araçlar hasar gördü, baygınlık geçirenler oldu. Polisler zamanında müdahale ederek iki grubun çatışmasını önledi. Olaylar sırasında 30 kişi gözaltına alındı.

  TÜRK BAYRAKLARI ASILDI

  BDP'liler daha sonra Nevruz kutlaması için polisin çember altına aldığı Perşembe Pazarı'na gitti. Nevruz kutlamasının yapıldığı yerin çevresindeki binalarda bulunan ev ve işyerlerinin balkon ve pencerelerine Türk bayrakları astı.

  ERZURUM'DA TAŞLI SOPALI KAVGA

  Erzurum'da da Nevruz kutlamaları sonrasında olaylar çıktı, karşıt gruplar taşlı sopalı birbirlerine girdi. Çok sayıda gözaltı olurken, yaralananlara ambulansta bulunan sağlık ekipleri müdahale etti.

  Kocaeli ve Erzurum da Nevruz gerginliği #3

  TAN: "KEMALİZMİ TARİHİN ÇÖP SEPETİNE ATALIM"

  Palandöken'deki Nevruz kutlamasının yapıldığı alanda nevruz ateşi yakılmasıyla kutlama başladı. Burada kamyon kasasında oluşturulan platformdan kalabalığa hitap eden BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Kürtlerin birlikte yaşamaya hazır olduğunu, ancak eskisi gibi 'sen efendi, ben köle', 'sen ağa, ben kulum' olunmayacağını söyledi. Altan Tan, "Gelin yeni bir Türkiye inşaa edelim, yeni bir Türkiye. Kemalizmi tarihin çöp sepetine atalım, çöp sepetine" dedi.

  ALTAN TAN'DAN ANAYASA TEHDİTİ

  Türkiye'nin yeni bir anayasası olması gerektiğini vurgulayan Altan Tan, "Bu anayasa, bütün Ortadoğu, Suriye, Irak, Arabistan, Mısır'a dosta ve düşmana da örnek bir Anayasa olsun. Ankara buna hazır mı? Valla kendi bilir, Akılsız başın cezasını ayaklar çeker. Bütün bir Ortadoğu yeniden şekilleniyor. Ya akıllanırsın doğru düzgün bir sistem, bir düzen kurarsın veya akıllanmazsan ders almazsan, yeni bir hayat kurmazsan bunun cezasını sen çekersin. Kürtlerin kaybedecek bir şeyi kaldı mı?" diye konuştu.

  Erzurum'daki Kürtlerin meydanlara çıkmalarını isteyen Altan Tan, "Erzurum'daki Kürt kardeşlerimize sesleniyorum: Bu üç tane faşistten mi korkuyorsunuz? Bu meydanlara gelmiyor, neden korkuyorsunuz? Bugün Erzurum'daki kardeşlerimizin de artık kendilerine gelmesi, bir özgüven duymaları lazım" dedi.

  Kocaeli ve Erzurum da Nevruz gerginliği #4

  TAN'A TEPKİ: "KARADENİZ'E OLDUĞU GİBİ ERZURUM'A DA GİREMEZSİNİZ"

  Konuşmanın ardından etkinliğe katılanlar dağılırken, Erzurum'un çeşitli semtlerinde toplanan gruplar ellerinde Türk bayraklarıyla kutlamanın yapıldığı alana doğru yürüyüşe geçti.

  BDP'nin Karadeniz'e olduğu gibi Erzurum'a giremeyeceğini söyleyen bu gruplardakiler, 'Apo'nun p..leri yıldıramaz bizleri', 'Ya Allah bismillah Allahuekber', 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' sloganları atan grupları engellemek için polis Kazım Yurdalan Mahallesi'nin çevresinde etten duvar ördü.

  Bu sırada barikatı aşan gruplara polis cop ve biber gazı kullanarak müdahale etti. Buna karşın yaklaşık 500 kişi, polisin kurduğu iki barikatı da aşarak kutlamanın yapıldığı alana girdi. BDP'nin kutlamasına katılan grupla, bunu protesto için alana gelen grup birbirine taş ve sopalarla saldırdı. Polis cop ve biber gazıyla müdahale ederek güçlükle çatışmayı sonlandırırken, arada kalan bir polis memuru yaralandı.

  Nevruz kutlamasının yapıldığı alandaki olaylara katılan gruplar polis tarafından dağıtılırken, kentin çeşitli semtlerinden yürüyüşe geçen gruplar Cumhuriyet Caddesinden geçerek Havuzbaşı semtindeki Atatürk Anıtı önünde toplandı. Polisin müdahalesine karşın dağılmayan kalabalık, İstiklal Marşı söyledi. Sayıları giderek artan grup PKK ve Abdullah Öcalan aleyhine sloganlar atıp uzun süre protestolarını sürdürdü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir