Kocaeli'de jilet yutan Sarıboğa yaşadıklarını anlattı

d

Gebze'de geçtiğimiz pazartesi günü yaşanan olayda iddialara göre, Osman Sarıboğa, bir fırından aldığı ekmeğin arasına tavuk koyarak yemeye başladı. Sarıboğa, bir süre sonra göğsünde bir ağrı hissetti.

TAVUĞUN KEMİĞİ SANDI

Ağrının yediği tavuğun kemiğinden kaynaklandığını düşünen Sarıboğa, ağrılarının şiddetlenerek artması üzerine ailesiyle birlikte Darıca Farabi Devlet Hastanesi acil servisine gitti. Burada rahatsızlığının nedeni belirlenemeyen Osman Sarıboğa, Pendik'teki Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

AORT DAMARINA SAPLANDI

Hastanenin acil servisine yatırılan Sarıboğa'nın tomografisi çekildi. Tomografide, yemek borusunda yabancı bir cisim olduğunu fark eden Yrd. Doç. Dr. Tunç Laçin, endoskopi yaptı. Endoskopi sonucunda, yabancı cismin, Sarıboğa'nın yemek borusunu delerek kalpten çıkan aort damarına saplandığı tespit edildi. Bunun üzerine ailesinden onay alınarak ameliyat yapılmasına karar verildi.

Kocaeli'de jilet yutan Sarıboğa yaşadıklarını anlattı

YEMEK BORUSU TAMİR EDİLDİ

Yaklaşık 6 saat süren ameliyatı gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Tunç Laçin yaşanan süreci şöyle anlattı: “Hastamız göğüs ağrısı şikayetiyle gelmiş. Tavuk kemiği yuttuğu söylendi. Ameliyathanede endoskopi yöntemiyle çıkarmaya çalıştık. Yemek borusundaki cismi gördüm, kan vardı. Bu şekilde çıkmayacağı öngörüsüne varınca, büyük ameliyat yapmaya karar verdik. Önce yemek borusu içinde yabancı cismi bulduk . Yabancı cisim yemek borusunun arka yüzünü yırtarak aort dediğimiz kalpten çıkan ana damarı da delmişti. Kalp damar cerrahisindeki arkadaşımızın yardımıyla dikiş yöntemiyle aorttaki kanı kontrol altına aldık . Yemek borusunu da tamir ettim.

AMELİYAT 6 SAAT SÜRDÜ

Hastamızın ameliyatı 6 saat sürdü ve 4 gün de yoğun bakım süreci oldu. Dün akşam itibarı ile hastamızı servise aldık. Hayati tehlikeyi atlattı diyebiliriz. Hastamızla konuştuğumuzda ekmeği çiğnemeden yuttuğunu öğrendik. Bu şekilde yemek borusunu parçalayıp saplandığı öğrendik"

İLK DEFA BÖYLE BİR VAKA İLE KARŞILAŞTIK

Göğüs Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Laçin, daha önce böyle bir vakayla karşılaşmadığını ifade ederek “İlk defa karşılaştığımız bir durum, biz de şaşırdık. Bu şekilde üçgen, özel hazırlanmış bir jiletin çıkarılması durumu. Fırıncılar kullanıyormuş" dedi.

ŞU AN ÇOK İYİYİM

Ameliyat sonrası 4 gün boyunca yoğun bakımda kaldıktan sonra servise kaldırılan Matbaacı Osman Sarıboğa, ekmeğin içindeki jileti fark etmediğini belirterek, “Fırından ekmek aldım, tavuk eti koydum. İçindeki jileti fark etmedim. Birkaç saat sonra rahatsız oldum. Yutkunamamaya başladım. Tavuk kemiği diye düşündüm. Rahatsızlığım artınca hastaneye gittim. Zor bir ameliyat geçirdim. Şu anda çok iyiyim. Vatandaşların böyle konulara dikkat etmesi gerekir, ben kurtuldum başkaları daha kötü olabilir" diye konuştu.

BENİM ÇOCUĞUMU PARÇALADILAR

Osman Sarıboğa'nın babası Alaattin Sarıboğa, savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Alaattin Sarıboğa, “Bu işin arkasında duracağım. Benim çocuğumu parçaladılar" dedi.