Petrol
76.62
0.62%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.011
-0.33%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  Konfüçyüs'ün torunu Türkiye'de

  Çin'in ünlü filozoflarından Konfüçyüs'ün torunu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın projesi kapsamında Türkiye'ye geldi.
  • 06.09.2013 - 09:39
  Konfüçyüs'ün torunu Türkiye'de

  Konfüçyüs ün torunu Türkiye de #1

  Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Çin'de Türk Kültür Yılı" etkinliklerinin açılış galası için Çin'in başkenti Pekin'e gitmiş, "Çin'den Türkiye'ye 100 Entelektüel" projesini başlatarak entelektüel isimleri Türkiye'ye davet etmişti. Bu kapsamda Türkiye'yi Çinli edebiyatçı, ekonomist, köşe yazarı, genel yayın yönetmeni, rektör ve kanaat önderi gibi topluma şekil veren birçok isim ziyaret etmeye başladı. Bugüne kadar 55 kişi Türkiye'ye gelirken, kalanların ise eylül ve ekimde ziyaretlerini gerçekleştirmesi bekleniyor.

  "SİYASETÇİLERE GEREK KALMAYACAK"

  Habertürk'te yer alan habere göre, Konfüçyüs'ün 73'üncü kuşaktan torunu Prof. Kong Qingdong İstanbul'a gelen isimler arasında yerini aldı. Aynı zamanda yazar ve sosyal yorumcu olan Prof. Kong Qingdong, ilk kez gerçekleştirdiği İstanbul ve Türkiye ziyaretinde, "Entelektüeller ve düşünürler farklı coğrafyalara gidip kültür etkileşimine girdiğinde günümüz siyasetçilerine fazla bir iş kalmayacak" diyerek dedesinin izinden gittiğini gösteren bir mesaj verdi.

  "TÜRKİYE HAKKINDAKİ BİLGİM AZDI"

  Çin ve Türkiye'nin birbirini çok az tanıdığına dikkat çeken Prof. Qingdong, Orhan Pamuk'u öğrencilerinden hiçbirinin bilmediğini belirtti. Prof. Qingdong, "Kitaplardan ve genel olarak toplumda duyduğumuz şeylerden Türkiye hakkında bilgi sahibiydim. Bizzat kendi gözlerimle gördükten sonra Türkiye hakkında çok daha zengin bir bilgi birikimi edindim" dedi.

  KONFÜÇYÜS'ÜN RESMİ MİRASÇISI 7 YAŞINDA

  Konfüçyüs soyundan gelenler, emperyal yönetimlerce düklük gibi unvanlarla ödüllendirildi. Bunlardan Yangşing Düklüğü 1935'e kadar sürdü. Son dük Kung Te-Cheng, Ekim 2008 tarihinde öldü. Konfüçyüs'ün doğrudan soyundan gelen torunu Kung Yu-Jen ise 1 Ocak 2006'da Tayvan'ın başkenti Taipei'de doğdu. Kung Yu-Jen, ünlü filozofun resmi mirasçısı.


  Görüş Bildir