Petrol
111.5
0.34%
Euro
17.5456
0.44%
Dolar
16.363
-0.01%
Altın
974.2
-0.06%
Borsa
2418
-1.78%
Bitcoin
489.683
0.74%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Konya'da bir kişi çığ altında kaldı

  Konya'da av için dağa giden iki kişinin üzerine çığ düştü.
  • 23.01.2012 - 15:06
  Konya'da bir kişi çığ altında kaldı

  Konya da bir kişi çığ altında kaldı #1

  Konya'nın Seydişehir İlçesi'ne bağlı Madenli Köyü'nde oturan 63 yaşındaki Ali Güler ile arkadaşı 53 yaşındaki Hilmi Şengül, av için gittikleri Giden Gelmez Dağları'nda üzerlerine çığ düştü. Yaklaşık 3 saat karın altında kalan Güler, kendi çabalarıyla çıkarken, Şengül'ün kurtarılması için arama kurtarma ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

  KENDİ ÇABASIYLA ÇIKMAYI BAŞARDI

  Madenli Köyü'nde oturan Ali Güler ile arkadaşı Hilmi Şengül, geçen cumartesi sabahı av için Giden Gelmez Dağları'nı gitti. Geceyi buradaki bir mağarada kamp kurarak geçiren 2 arkadaş dün sabah avlanmak için tekrar mağaradan çıktı. Saat 11.00 sıralarında Mortaş Mevkii'nde 2 arkadaşın üzerine çığ düştü. Yaklaşık 3 saat çığ altında kalan Ali Güler, kendi çabasıyla çıkmayı başardı. Bitkin düştüğü için kamp kurdukları mağaraya gidip ateş yakıp dinlenen Güler, geceyi burada geçirdikten sonra da bu sabah saatlerinde yaklaşık 5 kilometre uzaklıkdaki maden ocağına giderek yardım istedi.

  İşçilerin ihbarı üzerine jandarma ile çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi. Ardından Konya'dan Sağlık İl Müdürlüğü'ne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ekibide bölgeye gitti. Kar kalınlığının yaklaşık zaman zaman 3 metreye kadar ulaştığı bölgede kurtarma araçlarının, dağlık bölgede ilerleyememesi üzerine ekipler, yaya olarak çığın düştüğü bölgeye ulaştı. Arama kurtarma ekipleri dışında basın mensupları dahil, bölgeye yaklaştırılmıyor. Ekipler, Hilmi Şengül'ü bulmak için çalışmasını sürdüyor.

  ÇIĞ ALTINDA 3 SAAT KALDI

  Elleriyle karı açıp çıkmayı başardığını antalan Ali Güler, ''Nasıl oldu, anlamadım. Bir an gürültü duyduk. Ardından arkadaşıma seslenmek isterken birden üzerimize çığ düştü. Kendi çabamla yaklaşık 3 saat sonra çıktım. Sonra bitkin düşmüştüm. Kamp kurduğumuz mağaraya ;geri döndüm. Ateş yakıp ısındım. Adım atacak gücüm kalmamıştı. Havada çok ;soğuktu. Geceyi burada geçirdim. Gün ağardığında da yaklaşık 5 kilometre ;uzaklıkdaki ;bir maden ocağına giderek, oradakilerden yardım istedim'' dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir