Petrol
97.05
0.00%
Euro
18.4188
0.02%
Dolar
17.8728
0.02%
Altın
1.027
-0.25%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
429.354
2.50%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Korgeneral'in adı Tunceli sokaklarından silindi

  Dönemin Elazığ 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Alpdoğan'ın adı sokaktan silindi..
  • 19.12.2011 - 13:09
  Korgeneral'in adı Tunceli sokaklarından silindi

  Korgeneral in adı Tunceli sokaklarından silindi #1

  Tunceli'nin Hozat İlçe Belediyesi, 1937- 38 yıllarında Dersim olaylarını bastırmak için gerçekleştirilen harekatı yöneten dönemin Elazığ 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Alpdoğan'ın adını taşıyan sokağa 'Özgürlük Sokağı' adını verdi. Hozat bağımsız Belediye Başkanı Cevdet Konak, 1947 yılında Hozat'ta bir sokağa adı verilen Kongeneral Abdullah Alpdoğan'ın, 1937- 38 Dersim olayları sırasında binlerce insanın ölüm emrini verdiğini, bu nedenle sokaktan adını kaldırdıklarını söyledi.

  Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak, 'Korgeneral Abdullah Alpdoğan Sokağı'nın adının, 'Özgürlük Sokağı' olarak değiştirilmesi konusundaki belediye meclisi kararının Kaymakamlık tarafından onandığını söyledi.

  MAHALLEDEKİ 'HAMİDİYE' ADI DA DEĞİŞECEK

  Belediye Başkanı Konak, Önümüzdeki Ocak ayında yapacağımız ilk belediye meclis toplantısında ilçemizde 'Hamidiye' adını taşıyan bir mahallemizin adını da değiştireceğiz. Osmanlılar döneminde Hamidiye alaylarından kalma bir isim. Hamidiye orduları bölgede büyük olaylara sebebiyet vermiş ve o dönem burada Hozat merkezinde oluşturulmuş durumda olduklarını biliyoruz. Bu nedenle Hamidiye ismini de değiştireceğiz dedi.

  'HALKA MAL OLMUŞ İSİMLERİ YAŞATACAĞIZ'

  Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak Türkiye'de kendini sanata adamış, ya da halka mal olmuş sanatçı ve aydınları hep koruduklarını ve isimlerini yaşatılması için sürekli çabaladıklarını belirterek şunları söyledi

  İlçedeki bir çeşmeye Ahmet Kaya, bir sokağa Hrant Dink, bir sokağa da Hasret Gültekin'in isimlerini verdik. Yine hayatını kaybeden birçok aydın, yazar, sanatçı ve toplumumuzun önderlerinin resimlerini, ilçemizin cadde ve sokaklarında duvarlara asarak onların hep hatırlanmasını sağladık.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir