Euro
10.0514
0.11%
Dolar
8.4754
0.01%
Altın
493.73
-0.05%
Borsa
1.414
0.35%
Bitcoin
333.850
2.79%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Korona tedbiri caretta carettaların yaşam şansını artırdı

  Muğla'da, karantina sürecinde plajda kimsenin olmaması nedeniyle kaplumbağaların üremesi kolaylaştı.
  • DHA
  • 22.04.2020 - 14:52
  • Güncelleme : 22.04.2020 - 14:52
  Korona tedbiri caretta carettaların yaşam şansını artırdı

  Avrupa'nın en iyi kumsalları arasında gösterilen, Muğla'nın Ortaca ilçesindeki İztuzu Plajı'na, nesli tükenmekte olan caretta carettalar, çiftleşme dönemi için gelmeye başladı.

  Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) ekipleri de caretta carettaların çiftleşme ve yumurtlama döneminde sorun yaşamaması için sahilde çalışma yürütüyor.

  CARETTA CARETTALAR PLAJDA 5 AY KALACAK

  İztuzu Plajı'nda 5 ay kalacak caretta carettalar, çiftleşmenin yanında yuvalama ve kuluçka dönemlerini de geçirecek.

  Koronavirüs yasakları caretta carettaların yaşam şansını artırdı VİDEO

  İLK YUMURTLAMAYI YAPACAKLAR

  DEKAMER Saha Sorumlusu Şenol Menzek, deniz suyu sıcaklığın artmasıyla caretta carettaların geldiğini belirterek, "Süreçten sonra dişi caretta caretta kumsala çıkarak ilk yumurtlamayı yapacak. Yumurtlamak için nem kaybı yaşamamak için geceleri dışarı çıkıyorlar. 2 aylık kuluçka döneminin ardından yavrular yumurtadan çıkıyor. Karantina sürecinde plajda kimsenin olmaması nedeniyle kaplumbağalar daha rahat kumsala çıkarak çiftleşme yapıyor. Balıkçılığın yasak olması nedeniyle kaplumbağaların yaralanma olaylarında azalma oldu." dedi.

  8 KAPLUMBAĞA DOĞAL ORTAMLARINA BIRAKILACAK

  DEKAMER'de görevli veteriner hekim Neslihan Filiz ise 8 kaplumbağanın, bakım ve tedavisinin tamamlanmasından sonra doğal ortamlarına bırakılacağını söyledi.

  CARETTA CARETTALARIN YUMURTA BIRAKTIĞI BÖLGELER

  Caretta carettalar; Muğla'nın Dalyan, Dalaman, Ekincik ve Fethiye; Antalya'nın Patara, Kale, Kumluca, Çıralı, Tekirova, Belek, Kızılot, Demirtaş ve Gazipaşa; Mersin'in Anamur, Göksu Deltası, Alata, Kazanlı ve Davultepe; Adana'nın Akyatan, Yumurtalık ile Hatay Samandağ'daki yumurtlama alanlarına gelerek yumurtalarını bırakıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir