Dolar
6.7653
0.1851%
Euro
7.6312
-0.3486%
Altın
1685.17
-1.694%
Borsa
110021.83
0.4426%
G. Altın
366.799
-1.4336%
Bitcoin
65788.56
-0.186%
17ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 17 C

  Koruculara infaz emri PKK'lıların telsiz konuşmalarında

  PKK'lılara, korucuların muhbirlik yaptığı gerekçesi ile derhal aileleriyle birlikte infaz edilmesi emri verildi.
  • 06.10.2015 - 10:41

  Koruculara infaz emri PKK'lıların telsiz konuşmalarında

  i

  Hakkari'de halktan umdukları desteği bulamayan bölücü örgüt canlı kalkan olmaya zoırladıkları vatandaşların üzerine ateş açarak yaşanacak olası ölümleri güvenlik güçlerinin üzerine atmaya planladığı ortaya çıktı. Bölücü terör örgütünün Hakkari'de elebaşısı olan Fehmi Atalay'ın telsiz konuşmaları örgütteki çöküşü gözler önüne seriyor.

  Güvenlik birimlerinden edinilen bilgilere göre, bölücü terör örgütünün Hakkari bölgesindeki elebaşısı olan Fehmi Atalay yaptığı telsiz görüşmelerinde, “Güvenlik kuvvetlerinin yaptığı operasyonlara çeşitli sebepler nedeniyle cevap veremedik; Sonbahar ve Kış dönemi 2011 ve 2012 yıllarındaki gibi geçerse bozguna uğrarız, Doski Vadisi operasyonu bizim için kırılma noktasıdır, Doski operasyonu kırılırsa Devlet kırılır, bu dönemde halka ateşkesten bahsetmeyin, halk içerisinde şehirlerdeki tüm hücreleri silahlandırarak bir hamle daha yapmamız zorunlu hale geldi, zorlandığımızda halkı canlı kalkan olarak kullanmalıyız” dedi.

  KORUCULARA İNFAZ EMRİ

  Fehmi Atalay ayrıca, şehirlerdeki terörist hücrelere, halkın yeterli destek göstermemesi nedeniyle, kitlesel eylem ve huzursuzlukların ve halka yönelik psikolojik baskının artırılması talimatı verdi. Hatta zorluk çıkaranların ve korucuların muhbirlik yaptığı gerekçesi ile derhal aileleriyle birlikte infaz edilmesi emrini verdi. Güvenlik birimleri, aileleriyle birlikte infaz emrinin çok rastlanan bir durum olmadığına dikkat çekerek bu durumun teröristlerin ne kadar çaresiz olduğunun bir göstergesi olduğunu vurguluyor.

  CANLI KALKANLARA ATEŞ AÇIN

  Fehmi Atalay talimatlarından birinde, güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonlarda sıkışan teröristler için canlı kalkan olarak şahısların toplatılması, operasyon bölgelerinde örgüt mensubu teröristler tarafından canlı kalkanlara ateş edilerek, “Güvenlik Kuvvetleri yaptı” gibi gösterilmesi emrini yineledi. Canlı kalkan olarak bölgeye gelmeye çalışan araçlara görünmeden uzaktan ateş edilerek insanların öldürülmesi ve suçun yine yaygın medya vasıtasıyla “Askerler canlı kalkanlara ateş etti” diyerek askere yıkılması ve halkın kışkırtılarak güvenlik kuvvetleri üzerine gitmelerinin sağlanması talimatını bütün alt birimlerine iletti. Ancak Fehmi Atalay burada da ciddi sıkıntılarla karşılaşıyor. Zira içlerinden yönetici durumunda olan bazıları bu duruma şiddetle karşı çıkarak, Kimse bizi halkımıza ateş etmeye zorlayamaz” diyerek verilen bu yöndeki talimatlarına uymuyor.

  YARALI TERÖRİSTLERE ALTIN VURUŞ

  Fehmi Atalay’a alt taraftan gelen raporlarda, gönüllü bulmakta zorlandıklarını, terör örgütünün yaptığı suikast ve zorlamalardan dolayı halkın kendilerine gönüllü olarak destek vermediği, kış tertiplenmesi için KCK’dan artık yeterli desteği alamadıkları, Kandil’den para desteğinin kesildiği, yerleşim yerlerine inmenin şu aşamada çok riskli olduğu zira halkın içinden askere anında ihbar gittiği, kendi bölgelerinde eskiden olduğunun tersine yeni katılımların azaldığı, katılanlardan Güney’e gidenlerin de çoğunun kısa bir süre sonra firar ettikleri ve bu bölgeye bir daha uğramayıp batı illerine gittikleri, yaralı personel için doktora, özellikle de hava bombardımanlarında yaralananların çoğunun vücut ve uzuvlarında ciddi kırıklar oluştuğu için ortopediste ihtiyaç duydukları, ağır yaralı olanlara bakamadıkları ve mecburen şırınga yöntemiyle hayatlarına son verdikleri vurgulanıyor.

  Görüş Bildir