Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.779
0.25%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Koruculara yaş sınırlaması getirildi

  OHAL kapsamında yeni yayınlanan KHK ile 50 yaşına gelmiş korucuların görevleriyle ilgili ilişiği kesilecek.
  • Detay Haber
  • 22.11.2016 - 08:05
  Koruculara yaş sınırlaması getirildi

  Hükümet, terörle mücadelede güvenlik önlemleriyle ilgili çalışmalara devam ediyor. Bugün Resmi gazete'de yayınlanan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle güvenlik korucularına (köy korucuları) yaş sınırı getirildi.

  KORUCUYA 50 YAŞ SINIRI

  Bu kapsamda 50 yaşından gün almış korucuların görevleriyle ilişiğinin kesilmesine karar verilmiştir.

  KHK'DA KORUCULARLA İLGİLİ YER ALAN O MADDE

  - 18/3/1924 tarihli ve 442 sayılı Köy Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

  “GEÇİCİ MADDE 3- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte güvenlik korucusu olanlardan, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla;

  a) 49 yaşını dolduranların görevleriyle ilişiği bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde kesilir ve bunlara önceden peşin ödenmiş olan ücretin kalan günlere isabet eden tutarı geri alınmaz.

  b) 44 yaşını doldurmuş ancak 50 yaşından gün almamış ve hizmet süresi onbeş yıl ve üzeri olanlardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde başvuruda bulunanların görevleriyle ilişiği başvuru tarihinden itibaren altı ay içinde kesilir ve bunlara önceden peşin ödenmiş olan ücretin kalan günlere isabet eden tutarı geri alınmaz.

  Birinci fıkra kapsamında ilişiği kesilenlere bu Kanunun ek 16 ncı maddesinin birinci fıkrası uyarınca aylık bağlanır. Aylık miktarı hesaplanırken onbeş yıldan daha az hizmeti olanlar için onbeş yıl esas alınır.

  YERİNE ÇOCUĞU YA DA KARDEŞİ GÖREVLENDİRİLEBİLİR

  Birinci fıkra kapsamında ilişiği kesilenlerin yerine aynı yerleşim biriminde görev yapmak üzere öncelikle ve sırasıyla varsa 30 yaşını doldurmamış olmak kaydıyla çocuklarından birisi, yoksa kardeşlerinden birisi güvenlik korucusu olarak görevlendirilebilir.

  TAZMİNAT ÖDEMESİ

  Birinci fıkranın (b) bendine göre ilişiği kesilen güvenlik korucularına, ilişiklerinin kesildiği tarihi takip eden aybaşından 50 yaşından gün alacakları tarihi takip eden aybaşına kadar olan ay sayısının, en son aldıkları aylık ücretleri ile ilişiklerinin kesildiği tarihi takip eden aybaşında bu Kanunun ek 16 ncı maddesi uyarınca bağlanan ilk aylıkları arasında oluşan farkın yarısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda tazminat defaten ödenir. Verilecek tazminat tutarından herhangi bir vergi ve kesinti yapılmaz.”

  Koruculara yaş sınırlaması getirildi #1

  Korucular artık kadrolu haberiKoruculara yaş sınırlaması getirildi #2

  Görüş Bildir