Petrol
94.66
-3.56%
Euro
18.323
-0.42%
Dolar
17.9617
0.17%
Altın
1.028
-1.06%
Borsa
2871
0.22%
Bitcoin
436.701
-1.62%
24ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 24 C

  Köylüler TSK operasyonlarına isyan etti

  Hava hareketliliğinin de yaşandığı Hakkari, yaklaşık bir haftadır yoğun bir bombardıman altında tutuluyor.
  • 06.10.2011 - 13:21
  Köylüler TSK operasyonlarına isyan etti

  Köylüler TSK operasyonlarına isyan etti #1

  Hakkari İl Jandarma Komutanlığı tarafından Kato Dağı'nın Hakkari tarafında kalan bazı köylerin köy muhtarlarına gönderilen 'bölgedeki yaylaları' boşaltın talimatın ardından, Kato Dağı çevresinde askeri hareketlilik arttı.

  Kato'nun eteğinde bulunan Kamışlı köyü yakınlarında hümmalı bir çalışma var. Çok sayıda PKK'lının barındığı iddia edilen Kato Dağı'nın Hakkari tarafında askerler mevzi oluşturuken, obüs toplarının namluları da Kato'ya yönelmiş durumda.

  Hava hareketliliğinin de yaşandığı bölge yaklaşık bir haftadır yoğun bir bombardıman altında tutuluyor. Bombardımana tepki gösteren çevredeki köy sakinleri zarar gördükleri iddası ile operasyonların son bulmasını istiyorlar.

  KÖYLÜLER BOMBARDIMANA İSYAN ETTİ

  Kato Dağı'nda sürdürülen askeri operasyonlar neticesinde atılan top atışlarının Kato Dağı eteğindeki bir koyun sürüsünün içine düşmesi sonucu 50 küçük baş hayvan telef olurken, 60'nın da kaybolduğu belirtildi.

  Duruma tepki gösteren bölgedeki Geçitli , Elmacık, Kaval, Kamışlı, Yoncalı, Akkoş, Pınarca, Işık, Kavaklı, Cevizdibi ve Taşbaşı köylerinin muhtarları Kato Dağı eteğinde telef olan küçük baş hayvanlarının yanında basın açıklaması yaparak operasyonları protesto etti.

  "HAYVANLARIMIZ TELEF OLDU"

  Muhtarlar adına açıklama yapan Ceviz Dibi Köyü Muhtarı Nihat Koç, geçen hafta başlayan yayla yasağı ile birlikte Kato Dağı'na yönelik düzenlenen bombardımanda, bombaların köylerine yakın bir mesafeye atıldığını ve bu yüzden 50 ye yakın küçük baş hayvanlarının telef olduğunu 60'a yakınında kaybolduğunu ileri sürdü. Yayla yasaklarının kaldırılmasını, operasyonların durdurulması ve zararlarının karşılanmasını isteyen muhtar Nihat Koç yetkilileri göreve çağırarak, "Bizim bölgede hayata geçirilmek istenen yayla yasaklarının koordinatları ile hayvanlarımızın telef olduğu yerler arasında 5 kilometre mesafe var. 20 Eylülden beri bölgemizde top atışları şiddetli bir şekilde devam etmektedir. Yapılan top atışları, yayların dışında bulunan köylerimize ve meralarımıza zarar vermektedir. Şu ana kadar 50 küçük baş hayvanımız telef olmuştur. Bu durumu yetkililere bildirmek istedik, ama kimse bizi dinlemedi. Hassasiyetlerimiz görmezden gelindi. Top atışları sonucu mağduriyetimizin gözetilip yayla yasağının kaldırılması, yayla ve köylerimize yapılan top atışlarına son verilmesi için yetkili herkesi göreve davet ediyoruz" dedi.

  "YAYLALARIMIZA YASAK KOYUYORLAR"

  Muhtarlara destek için gelen ve aralarında kadınların da bulunduğu köy sakinleri operasyonlardan dolayı Başbakan Erdoğan'a ateş püskürdü. Akan kanın durması, operasyonların sona ermesi ve köylerine konulan yayla yasağına son verilmesini talep eden kadınlar, "Bizler 18 ay boyunca köyümüzden göç ettirildik. Daha sonra devlet bizi köylerimize geri gönderdi. Şimdi de yaylarımıza yasak koyuyorlar. Soruyoruz yetkililere bu hayvanlarımızı nerede otlatacağız. Yaylalarımızı boşaltıp köye yakın bir mesafeye getirdik ama burda da bizi rahat bırakmıyorlar. Dün asker ateşi ile 50'ye yakın hayvanımız telef oldu. Top atışlarından dolayı büyük korku ve panik yaşadık. Eğer bu böyle devam ederse ve operasyonlara son verilmezse bizler köyümüzü boşaltıp ya dağa çıkacağız ya da başka bir ülkeye göç edeceğiz. Başbakan eğer Müslüman ise kendi ülkesindeki bir köye nasıl top atışı yaptırıyor. Buna derhal son verilmesini istiyoruz" şeklinde sitemlerini dile getirdiler.

  Açıklamanın ardından muhtarlar Kaval ve Geçitli köylerinde bombardıman sonucu zarar gören evleri ziyaret ettiler.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir