Euro
10.3668
0.56%
Dolar
8.8401
0.89%
Altın
497.6
1.36%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
372.589
-4.64%
18ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 18 C

  Köylülerin yıllardır yaktığı madde kehribar çıktı

  Bayburt'ta kömür ve çıra olarak kullanılan siyah ve kahverengi taşların doğal kehribar olduğu anlaşıldı.
  • AA
  • 29.08.2018 - 12:11
  • Güncelleme : 29.08.2018 - 15:48
  Köylülerin yıllardır yaktığı madde kehribar çıktı

  Merkeze bağlı Aydıncık köyündeki rezerv alanının ruhsat sahibi Heytam Haşlak, AA muhabirine, Bayburt Valiliği, Bayburt Belediyesi ile Bayburt Ticaret ve Sanayi Odasının girişimleriyle 2005 yılında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğüne (MTA) kentteki doğal taş rezerv potansiyelinin tespiti için çalışma yaptırıldığını söyledi.

  HALK KÖMÜR VE ÇIRA OLARAK KULLANIYORDU

  Çalışma sonucunda, ekonomik değere sahip yaklaşık 200 milyon metreküp doğal taş tespit edildiğini belirten Haşlak, ardından kendi köyü de olan Aydıncık'ta yıllardır halk tarafından kömür ve çıra olarak kullanılan maddenin çıkarıldığı bölgede çalışma yapmaya karar verdiğini ifade etti.

  Köylülerin yıllardır yaktığı madde kehribar çıktı #1

  Köylülerin yıllardır yaktığı madde kehribar çıktı VİDEO

  YAPILAN ANALİZ SONUCU KEHRİBAR OLDUĞU ANLAŞILDI

  Uzun yıllar taş ocaklarında çalışan Haşlak, oğlu Murat Haşlak ile alandan aldıkları numuneleri Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünde mineralojik-gemolojik açıdan incelettiklerini anlatarak, şöyle konuştu:
  "Yıllarca bu alandan topladığımız siyah renkli taşları kömür, kahve renkli olanlarını da çıra diye yaktık. Yapılan analiz sonunda bunların doğal kehribar olduğu tespit edildi. Aynı bölümde, doğal kehribar örneği üzerinde yapılan paleontolojik yaş analizinde ise Bayburt kehribarının 48,6 milyon yıldan daha yaşlı olduğu da belirlendi."

  Köylülerin yıllardır yaktığı madde kehribar çıktı #2

  SADECE ELAZIĞ'DA ÇIKARILAN VİŞNE MERMERİ DE BULUNDU

  Aynı bölgede Türkiye'de sadece Elazığ'da çıkarılan vişne mermeri rezervi varlığının da tespit edildiğini vurgulayan Haşlak, bu alanın ruhsatını oğlu ile birlikte bir süre önce MTA'dan aldıklarını dile getirdi.

  Köylülerin yıllardır yaktığı madde kehribar çıktı #3

  "ALANDA REZERV ÇALIŞMASI YAPMAK İSTİYORUZ"

  Haşlak, kehribar çıkarmaya başladıklarına işaret ederek, "Üniversite tarafından hazırlanan raporlamanın ardından Türkiye de doğal kehribar çıkan ülkeler arasına girdi. Şu an için rezerv durumunu tam olarak bilmiyoruz. Alanda rezerv çalışması yapmak istiyoruz. Rezerv durumunu da tam olarak tespit ettikten sonra çalışmalarımızı ona göre yapacağız." diye konuştu.

  "RUSYA'NIN KEHRİBARINI ÇİN TAMAMEN ALIYOR"

  Vişne mermeri ve kehribarın ekonomik değerine ilişkin bilgi paylaşan Haşlak, şunları kaydetti: "Şu an ki hesaplamalarımıza göre, dünya çapında geçerli bir taş olan Elazığ vişne mermerinde 500 bin ton hedefliyoruz. Kehribarda ise 100 ton mu, 5 ton mu, 10 ton mu olur bilemiyorum ama peşini bırakmayacağız. Bildiğim kadarıyla dünyada 256 renk kehribar var. Bizde de şu ana kadar tespit edebildiğimiz 20 rengimiz var. Farklı renk ve tonlarda enteresan güzel kehribarlar. Bulduğumuz için mutluyuz. Bu ülkemiz ekonomisine bir katma değer getirir çünkü Rusya'nın kehribarını Çin tamamen alıyor. İnşallah bizim de rezervimiz yüksek olur, biz de Çin'e ihraç eder ülkemize girdi sağlarız."

  Köylülerin yıllardır yaktığı madde kehribar çıktı #4

  Köylülerin yıllardır yaktığı madde kehribar çıktı #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir