Euro
9.9887
1.24%
Dolar
8.3205
1.73%
Altın
476.79
1.04%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
436.010
-4.05%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  KPSS şüphelileri sınav kitapçıkları incelenerek bulundu

  Soruşturmada bazı şüpheliler, "paralel yapı"nın talimatına rağmen imha edilmeyen bin 250 sınav kitapçığının incelenmesiyle tespit edildi.
  • AA
  • 22.04.2015 - 06:16
  KPSS şüphelileri sınav kitapçıkları incelenerek bulundu

  KPSS şüphelileri sınav kitapçıkları incelenerek bulundu #1

  AA muhabirinin emniyet yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 2010 yılında düzenlenen KPSS sorularının "paralel yapı" tarafından usulsüz bir şekilde önceden ele geçirilerek söz konusu oluşuma yakın kişilere dağıtılması sonucu, bazı kişilerin haksız şekilde devlet memuru olarak atanmasına ilişkin soruşturma sürüyor.

  KPSS'de usulsüzlük iddiaları üzerine başlatılan soruşturmayı yürüten polislerin, "paralel yapı"nın talimatına rağmen imha edilmesi unutulan kitapçıkların yer aldığı bir kutuyu bulması, şüphelilerin tespitini kolaylaştırdı. Kutuda bulunan bin 250 kitapçığın alanında uzman üniversite öğretim üyelerince incelenmesini isteyen polis, uzman ekipten gelen "ölçme ve değerlendirme" raporları doğrultusunda şüpheli listesini genişletti.

  "SORULARI GÖRMEDEN DOĞRU YANITLAMALARI MÜMKÜN DEĞİL"

  Özellikle kitapçıklardaki matematik sorularının bulunduğu bölümlerin incelenmesi sonucu, bazı adayların sınavda tam puan almasına rağmen kitapçık üzerinde hiç işlem yapmadan doğru sonucu bulması dikkati çekti. Ayrıca yine bazı adayların en az 3 işlem gerektiren bir soruyu kitapçık üzerinde hiçbir karalama yapmadan çözdüğü, yanlış olduğu sınavdan sonra duyurulan soruyu doğru yanıtladığı belirlendi. Kitapçıkları inceleyen ekibin, karşılaştığı bu durum üzerine, "Adayların sınavdan önce soruları görmeden doğru olarak cevaplaması mümkün değil" şeklinde rapor hazırladıkları kaydedildi.

  Sınavda tam ya da tama yakın puan alan adaylar ile sınav kitapçıklarının incelenmesi sonucu hakkında kuvvetli şüphe bulunan adayların karşılaştırılmasında, eşleşenlerin şüpheli olarak değerlendirildiği belirtilirken, soruşturmanın genelinde bu durumda yaklaşık 500 kişinin bulunduğu ve bu kişilerin düzenlenecek operasyonlarda gözaltına alınacağı bildirildi.

  Ankara merkezli devam eden soruşturmada gözaltı sayısı 40'a ulaşırken, 5'i yurtdışında olduğu belirlenen 32 zanlının yakalanmasına çalışılıyor.

  Öte yandan operasyonda gözaltına alınan zanlılar arasında 3 askeri personelin eşinin de bulunduğu öğrenildi.

  Bu arada, operasyonda gözaltına alınan şüphelilerle çok sayıda avukatın görüşmek istemesi nedeniyle emniyette yoğunluk yaşandı.

  Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize ve Mali Suçlarla Mücadele Şube müdürlüklerinin giriş kapıları önünde toplanan bir gurup avukat, zanlılarla görüşme talebinde bulundu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir