Petrol
96.09
-0.23%
Euro
18.2871
0.05%
Dolar
17.8968
-0.01%
Altın
1.029
-0.37%
Borsa
2785
0.36%
Bitcoin
414.842
-3.51%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Küflenmiş sucuklarla yakalanan kişiye para cezası

  İstanbul'da bozulmuş şarküteri ürünlerini piyasaya sürmek üzereyken yakalanan şahsa 23 bin lira ceza kesildi
  • DHA
  • 24.12.2019 - 18:21
  Küflenmiş sucuklarla yakalanan kişiye para cezası

  Geçen hafta İstanbul Sultangazi'de ihbar üzerine yapılan operasyonda 700 kilogram küflenmiş sucuk, 350 kilogram tereyağı, 63 adet petek bal ele geçirilmişti.

  Küflenmiş sucuk ve bozulmuş şarküteri ürünlerini piyasaya sürmeye çalışırken yakalanan şahsa, 23 bin lira ceza kesildiğini açıklandı.

  "NUMUNE SONUÇLARINA GÖRE DE İŞLEM YAPILACAK"

  Kararı açıklayan İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, "Sultangazi zabıtasına gelen ihbar neticesinde ilçe müdürlüğümüz bilgilendirilmiş, Sultangazi Belediyesi zabıta ekipleriyle beraber olay mahalline gidildiğinde 700 kilogram etiketsiz sucuğun küflenmiş ve bozuk bir şekilde olduğu aynı zamanda, 50 kilogram tereyağının bozuk olduğu tespit edilmiş ve bu ürünler 5996 sayılı kanun çerçevesinde belediye ekipleri tarafından imha edilmiştir. Aynı yerde bir miktar tereyağı ve bal da bulunmuş, bunlarla ilgili olarak da bu ürünlerden de numune alındı. Numune sonuçlarını bekliyoruz. Bu ürünlere de el konuldu. Numune sonuçlarına göre de işlem yapılacak" şeklinde konuştu.

  Küflenmiş sucuklarla yakalanan kişiye para cezası #1

  "23 BİN TL İDARİ PARA CEZASI UYGULANDI"

  Ürünleri satmaya çalışan kişi hakkında cezai işlem uygulandığını ifade eden Karaca, "Bu kişiye ilk önce bozuk gıda, etiketsiz gıda satmaktan dolayı 23 bin TL idari para cezası uygulandı. Numune sonuçlarına göre de yine eğer taklit veya tağşiş tespit edilirse, özellikle tereyağa bitkisel yağ katıldığından şüpheleniyoruz. O da olursa yine ayrıca 23 bin TL daha idari para cezası uygulanacak. Bu kişiye hakkında etiketsizlikten işlem uygulanacak" ifadelerini kullandı.

  Küflenmiş sucuklarla yakalanan kişiye para cezası #2

  YENİ DÜZENLEME İLE HAPİS CEZASI UYGULANACAK

  Ahmet Yavuz Karaca, denetimlerin devam ettiğini ve cezaların önümüzdeki süreçte artacağını ifade etti. Taklit ve tağşiş yapanların bunu tekrarlamaları durumunda hapis cezası uygulanacağını ifade eden Karaca, şunları söyledi: ''Mevcut yasada yeniden düzenleme yapılacak. Bu kişiler hakkında suç teşkil etmek üzere gerekirse tekrarlamaları durumunda hapis cezalarına varan cezalar gelecek. Cezalarımız daha da ağırlaşacak. Toplumun gıda güvenliği konusunda bakanlığımızın ve il müdürlüğümüzün çalışmaları tüm hassasiyetle 7 gün 24 saat esasına göre devam ediyor. Yasanın düzenlenmesiyle beraber bu kişiler yeniden faaliyet yapamayacaklar. Faaliyetten men edilecekler. Tekrar etmeleri halinde de hapis cezaları geliyor"

  Küflenmiş sucuklarla yakalanan kişiye para cezası #3

  "EN İYİ DENETÇİ TÜKETİCİNİN KENDİSİDİR"

  İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, vatandaşa çağrıda bulundu. Karaca, "Biz vatandaşlarımızdan şunu istiyoruz. Etiketsiz ürünleri almasınlar. Etiketleri mutlaka okusunlar. Ne aldıklarını, o ürünün içeriğinde ne var etiketini mutlaka okumaları gerekiyor. Son kullanma tarihlerine mutlaka dikkat etmeleri lazım. Herhangi bir olumsuzluk gördüklerinde 'ALO 174 Gıda Hattına' bilgi vermeleri lazım. Bu hat tamamen ücretsiz ve 7 gün 24 saat esasına göre hizmet vermektedir. Şikayet eden kişilerin bilgilerini kesinlikle görmüyoruz. 15 gün içinde kendilerine dönüş yapmakla mükellefiz. Şikayet hattımızı etkin ve verimli bir şekilde kullanırsak bu tür gıda teröristlerinin de önüne geçmiş oluruz" şeklinde konuştu.

  Küflenmiş sucuklarla yakalanan kişiye para cezası #4

  Küflenmiş sucuklarla yakalanan kişiye para cezası #5

  Küflenmiş sucuklarla yakalanan kişiye para cezası #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir