Petrol
87.69
-0.41%
Euro
17.9539
-0.37%
Dolar
18.5309
0.07%
Altın
985.58
-0.20%
Borsa
3198
0.00%
Bitcoin
364.944
4.04%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  Kurban Bayramı hangi ülkede ne zaman kutlanacak

  Astronomik hesaplar ve İslam hukuku kurumlarının kararlarında oluşan ihtilaf nedeniyle bu yıl Kurban Bayramı'nın ilk günü için dünyanın farklı ülkelerinde 3 ayrı tarih belirlendi.
  • 03.10.2014 - 04:55
  Kurban Bayramı hangi ülkede ne zaman kutlanacak

  Kurban Bayramı hangi ülkede ne zaman kutlanacak #1

  Türkiye ve Suudi Arabistan'ın da aralarında bulunduğu pek çok ülkede Kurban Bayramı'nın başlangıç tarihi 4 Ekim Cumartesi olarak kabul edilirken, Irak ve Lübnanlı Şiiler, İran, Moritanya, Fas, Malezya gibi bazı ülkeler 5 Ekim Pazar, Pakistan ile Hindistan ise bayrama 6 Ekim Pazartesi günü bayramı kutlamaya başlayacak.

  4 EKİM CUMARTESİ

  Kurban Bayramı'nı 4 Ekim Cumartesi günü kutlamaya başlayacak ülkeler şöyle:

  Türkiye, Suudi Arabistan, Irak Sünnileri, Lübnan Sünnileri, Filistin, Suriye, Ürdün, Mısır, Umman, Yemen, Somali, Bahreyn, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan, Güney Sudan, Tunus, Cezayir, Libya, Nijerya, Gana, Uganda, Avusturya, İtalya, Belçika, İsviçre, Kanarya Adaları, Fransa, Danimarka, Rusya, İngiltere, Güney Kore, Kanada, ABD, Latin Amerika ve Karayipler'de yaşayan Müslümanlar.

  4 EKİM PAZAR

  Bayramın başlangıcını 5 Ekim Pazar günü olarak kabul eden ülkeler:

  İran, Irak, Lübnan Şiileri ile Moritanya, Fas, Güney Afrika, Kenya, Zambiya, Japonya, Malezya, Endonezya ve Yeni Zellanda'daki Müslümanlar.

  6 EKİM PAZARTESİ

  Pakistan ve Hindistan ise bayram kutlamalarına 6 Ekim Pazartesi günü başlayacak.

  KURBAN BAYRAMI NEDEN FARKLI TARİHLERDE KUTLANIYOR

  İslam hukukunda esas alınan ay takvimi, ayın ilk günlerinde aldığı hilal konumuna göre belirleniyor. Bu takvime göre, ayların başlangıcı hilalin durumuna bağlı olarak her sene değiştiğinden, İslam fıkhında ayların başlangıcı ve dolayısıyla günlerin tespiti için iki görüş bulunuyor. Ayın başlangıcı için hilali çıplak gözle görme yöntemini tercih edenler ile bilimsel ölçüm ve hesaplamaları esas alan fıkıh otoriteleri arasında, yöntem nedeniyle günlerin belirlenmesinde zaman zaman farklılıklar meydana geliyor.


  Görüş Bildir