Petrol
110.58
-0.10%
Euro
17.5065
1.21%
Dolar
16.3903
1.96%
Altın
975.17
0.92%
Borsa
2418
0.00%
Bitcoin
488.102
3.15%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C

  Kurban Bayramı'nda otogarlar boş kalacak

  Bu yıl Kurban Bayramı'nda tatilin kısa olması nedeniyle her bayram öncesi otogarlarda görülen yolcu yoğunluğu beklenmiyor.
  • 24.09.2014 - 14:45
  Kurban Bayramı'nda otogarlar boş kalacak

  Kurban Bayramı nda otogarlar boş kalacak #1

  Bu yıl Kurban Bayramı tatilinin kısa olması, hafta içine denk gelmesi ve yaz tatilinin yeni bitmiş olmasından ötürü bayram öncesi özellikle büyükşehir otogarlarında önceki bayramlarda görülen yolcu yoğunluğunun beklenmediği bildirildi.

  BU BAYRAM DİĞERLERİ GİBİ OLMAYACAK

  Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Mehmet Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl otogarlarda geçmiş yıllardaki gibi baskın bir yolcu yoğunluğu beklemediklerini, bunun da tatilin kısa olması, hafta içine rastlaması, vatandaşın daha henüz tatilden dönmüş ve okulların yeni açılması olmasından kaynaklandığını söyledi. Bu yılki Kurban Bayramı tatilinin, otogarlardaki yoğunluk açısında geçmiş bayramlara benzemeyeceğini belirten Erdoğan, geçmiş yıllarda bayram tatili süresince Türkiye'de ortalama 8-10 milyon arasında kişinin otobüslerle seyahat ettiğini anımsatarak, şöyle konuştu: "Bu bayram aynı şeyi söyleyemiyorum. Bunun bu yıl yarıya inmesini, 4-5 milyon civarında gerçeklemesini bekliyoruz. Bu yıl Kurban Bayramı tatili dolayısıyla geçmiş yıllardaki gibi otogarlarda baskın bir yolcu yoğunluğu beklemiyoruz. Bu tatilin kısa, vatandaşın daha henüz yaz tatilinden dönmüş, okulların yeni açılmış olmasından ve tatilin hafta içine rastlamasından kaynaklanıyor."

  BİLETE ZAM YOK

  Uçak seferleri, Ankara-İstanbul arasında Yüksek Hızlı Tren'in devreye girmesi ve özel otomobil sahipliğinin çoğalması nedeniyle bilet fiyatlarının artmadığını belirten Erdoğan, "Biz de uçağın ve hızlı trenin altında özel otomobilin biraz üzerinde fiyat belirliyoruz. Çünkü artık vatandaşlarımız seyahatin ekonomisini yapıyor, en az 4 kişi seyahat edecekse otomobilini tercih ediyor" ifadesini kullandı. "Uzun hat" diye tabir edilen 300 kilometrenin üzerindeki hatlarda seferlerin yüzde 80-90 doluluk oranına ulaştığını kaydeden Erdoğan, uzun hatlarda yoğunluğun 25 Eylül'den itibaren başladığını, 300 kilometreden kısa mesafelerdeki yoğunluğun ise bayrama 1-2 gün kala başlayacağını ifade etti. Erdoğan, ek ve ilave seferlerin 3-13 Ekim tarihleri arasında devreye gireceğini belirterek, yolculara şu tavsiyelerde bulundu: "İlave seferlerde 'B"' belgeli otobüsler kullanılacak. Yolcularımız endişelenmesin, bunlar bizim kullandığımız otobüslerle aynı standartlardadır. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için bazı hususlara dikkat ederlerse kendi yararlarına olacak. Yolcularımız otogardan kalkan otobüslere binsinler. Emniyet kemerlerini taksınlar, korsan araçlara binmesinler. Mümkünse biletleri gidiş-dönüş olarak alsınlar."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir