Petrol
113.39
2.17%
Euro
17.5654
0.22%
Dolar
16.66
0.81%
Altın
976.11
0.75%
Borsa
249
-1.54%
Bitcoin
348.802
0.59%
27ºC
İstanbul
Çok bulutlu 27 C

  Kürdistan Demokrat Parti kuruluyor

  Sait Elçi ve arkadaşları tarafından 1965 yılında kurulan, kuruluşu sonrası Faik Bucak'ın genel başkanlığını yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi 48 yıl sonra yasal alana çıkıyor.
  • 12.05.2014 - 11:05
  Kürdistan Demokrat Parti kuruluyor

  Kürdistan Demokrat Parti kuruluyor #1

  Kuruluş çalışmaları Kürdistan Demokratlar Platformu adı altında süren Kürt partisinin yakın zamanda kuruluşunu ilan etmesi bekleniyor. Kürdistan Demokrat Partisi ismiyle siyasi arenaya girecek olan partinin kurucu genel başkanlığına Faik Bucak'ın oğlu Sertaç Bucak'ın getirilmesi bekleniyor.

  Kürdistan Demokrat Parti kuruluyor #2

  "TÜRKİYE'YE HİTAP ETMEYECEĞİZ"

  Çözüm süreci kapsamında Güneydoğu bölgesinde "Kürt" ve "Kürdistan" adıyla bir çok oluşum toplantılar yaptı. Geçmişte illegal faaliyet sürdüren siyasi gruplar ise bu kapsamda faaliyetlerini yasal alana taşımaya başladı. Irak'taki Kürdistan Demokrat Partisi kurucusu Melle Mustafa Barzani'nin fikir babası olduğu KDP adıyla bir süre önce kurulan partinin kuruluş dilekçesine İçişleri Bakanlığı onay vermişti. Mehmet Emin Kardaş'ın genel başkanlığını yaptığı Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi, Diyarbakır'da tabela asarak parti çalışmalarna başlamıştı. Partileşme çalışmalarını Milliyet'e değerlendiren Kürdistan Demokratlar Platformu Genel Başkan Yardımcısı Fettah Karagöz, Türkiye'ye hitap etmeyeceklerini ve tamamen Kürtleri merkeze alan bir parti olacaklarını söyledi.

  "PARTİDE TÜRKİYE ADINI KULLANMAYACAĞIZ"

  Bu kapsamda partinin adına "Türkiye" adı koymayacaklarını ifade eden Karagöz, şu bilgileri verdi: "Ortadoğu ve Türkiye'deki siyasi dengelerin değişmesi nedeniyle PKK ve sol ideolojik hareketlerin dışında kendisini merkezde gören, dindarları, muhafazakarları, liberalleri içinde barındıran bir parti olacak KDP. Parti 2013 Nisan'ında yaptığı kongre ile kendisini legalize ederek Türkiye'de yasal parti olma kararı aldı. Bu anlamda Kürt Demokratlar Platformu ile yasal zeminde çalışma başlatıldı. Platformun hedefi KDP'yi resmi olarak Türkiye'de kurmaktır.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir