Euro
15.4915
-0.37%
Dolar
13.6511
-0.26%
Altın
782.97
-0.24%
Borsa
2.005
0%
Bitcoin
698.075
-1.53%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Kurtuluş Savaşı'nın ilk deniz şehidi Zonguldak'ta anıldı

  Ereğli İlçesi'nde Kurtuluş Savaşı'nın ilk deniz şehidi Recep Kahya anıldı.
  • DHA
  • 10.02.2016 - 03:04
  Kurtuluş Savaşı'nın ilk deniz şehidi Zonguldak'ta anıldı

  Recep Kahya

  Süleymanlar Mahallesi'nde bulunan Alemdar Anıtı önünde düzenlenen törene Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve Karadeniz Bölge ve Garnizon vekili Deniz Albay Mustafa Kemal Öztürk katıldı.

  Alemdar Anıtı önüne çelenk konulmasıyla başlayan törende saygı duruşu ve istiklal marşı okundu. Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığında görevli Deniz Yüzbaşı Çağdaş Olcay, yaptığı konuşmada İstiklal Savaşı'nda büyük öneme sahip tarihi bir olayın, çok şerefli bir kahramanlığının yıldönümünü kutlamak ve bu uğurda şehit olmuş Recep Kahya'yı anmak için toplandıklarını söyledi.

  Olcay, "9 Şubat 1921 tarihinde meydana gelen bu deniz muharebesinde Fransızlar tarafından açılan ateş sonucunda kalbinden vurularak şehit olan Serdümen Er Recep Kahya, Ereğli halkının katılımlarıyla defnedilmiştir" dedi.

  Alemdar Gemisi'nin Ereğli'ye intikalinin 95'inci yıldönümü nedeniyle Gazi Alemdar Müze Gemisi'nde düzenlenen programda konuşan Alemdar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Can Canver ise İstiklal Savaşı’nın ilk deniz şehidi Recep Kahya'nın mezarınının eski PTT binasının olduğu yer olarak tespit etiklerini ve alanın anıt olması için çalışma başlatacaklarını söyledi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir