Euro
10.1001
-0.06%
Dolar
8.5644
0.14%
Altın
493.73
-0.12%
Borsa
1.349
0%
Bitcoin
318.194
-2.93%
25ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 25 C

  Kütahya'daki orman yangını Bilecik'e sıçradı

  Domaniç ve Emet'teki orman yangını kontrol altına alınmaya çalışılırken, Domaniç'teki yangın Bilecik'in Bozüyük ilçesine sıçradı.
  • Ajanslar
  • 12.09.2017 - 23:29
  Kütahya'daki orman yangını Bilecik'e sıçradı

  Kütahya Vali Vekili Sedat Oktar yaptığı açıklamada, 10 Eylül'de Domaniç'in Çukurca beldesi yakınlarındaki Ballıca mevkisinde çıkan orman yangınının rüzgar nedeniyle tekrar etkili olmaya başladığını söyledi.

  Kütahya daki orman yangını Bilecik e sıçradı #1

  Ekiplerin her iki ilçedeki yangına müdahale etmek için çalıştığını aktaran Oktar, "Dozerlerle yapılan çalışmayla etrafı kontrol altına alınan yangının yayılması ve ilerlemesi durdurulmuştu ancak şiddetli rüzgar nedeniyle yangın yine başladı. Aynı zamanda Emet ilçesine bağlı Kabaklar köyünde de büyük bir orman yangını çıktı. Ekiplerin ve yangın söndürme helikopterlerinin bir bölümünü o bölgeye sevk ettik. Tedbir amaçlı Kabaklar köyünü boşalttık." diye konuştu. Oktar, yangınlar nedeniyle istedikleri takviye ekiplerin bölgeye ulaştıkça Domaniç ve Emet'te görevlendirildiğini, müdahale eden ekiplerin arttığını belirtti.

  Kütahya'daki orman yangını Bilecik'e sıçradı VİDEO

  Kütahya daki orman yangını Bilecik e sıçradı #2

  Öte yandan Oktar, Kütahya Emniyet Müdürü Hasan Çevik ile Emet'in yangın nedeniyle boşaltılan, bir ev ve ahırın yandığı Kabaklar köyünde inceleme yapıyor.
  Havanın kararmasıyla uçak ve helikopterlerin çalışmalarına son verdiği Emet'te yangına karadan müdahale ediliyor. Bir dozerin yanarak kullanılamaz hale geldiği Domaniç'teki yangın, Bilecik'in Bozüyük ilçesindeki ormanlık alana sıçradı.

  Orman Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Kütahya'daki orman yangınlarına, gün içinde 5 uçak, 20 helikopter, 143 arazöz ve 24 dozerle müdahale edildi.

  Kütahya daki orman yangını Bilecik e sıçradı #3

  YANGIN BİLECİK'E SIÇRADI

  İlçedeki Kızılsaray Yaylası mevkisinden, Karanlıkdere ve Çavuşeğreği mevkilerine sıçrayan yangın, Sofular mevkisine doğru ilerliyor. Farklı noktalarda etkili olan yangın, bir taraftan da Çiçekli Yayla mevkisinden Kömürsu mevkisine doğru büyüyor. Bilecik ve çevre illerden çok sayıda itfaiye ekibi, yangına müdahale ediyor. Bazı orman işçilerinin dumandan etkilendiği bildirildi.

  Kütahya daki orman yangını Bilecik e sıçradı #4

  Öte yandan, Camiliyayla Köyü'ne gelen Bilecik Valisi Tahir Büyükakın ve Bursa Orman Bölge Müdürü Arif Can, burada kısa bir toplantı yaptı. Toplantıda, stratejik plan belirlenirken, bölgeyi inceleyebilmek için gece görüşlü helikopter istendi. Bilecik Valiliği tarafından kent merkezinde bir kriz masası oluşturuldu.

  Kütahya daki orman yangını Bilecik e sıçradı #5

  Bölgeye gelen jandarma ekipleri ve güvenlik güçleri, yangını seyretmek ve çalışmalara yardım etmek için gelenleri olay yerinden uzaklaştırdı. Hafif esen rüzgarın hızını artırmasıyla yangınının daha fazla büyümesi ve yayılmasından endişe ediliyor.

  Kütahya daki orman yangını Bilecik e sıçradı #6

  Bu arada Camiliyayla Köyü'ndeki caminin minaresinden, "Her ihtimale karşı yanınıza eşyalarınızı da alarak köy meydanında toplanın" şeklinde anons yapıldı ve alevlerin köye sıçraması durumunda hazırlıklı olmak amacıyla bölgeye güvenlik şeridi çekildi. Köy halkı, yetkililerden yangının söndürülmesi için daha çok önlem alınmasını istedi.

  Kütahya daki orman yangını Bilecik e sıçradı #7

  Kütahya daki orman yangını Bilecik e sıçradı #8

  Kütahya daki orman yangını Bilecik e sıçradı #9

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir