Euro
10.1707
0.1%
Dolar
8.6649
0%
Altın
491.93
0.8%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
381.255
-7.62%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Kuyumculardan çeyrek altın uyarısı: Bekleyin

  Tüketici, döviz kurlarındaki artışla fiyatı artan çeyrek yerine, gram altına yöneldi. Kuyumcular ise altınlarını bozduranlar nedeniyle, nakit sıkıntısı çektiklerini söylüyor.
  • DHA
  • 16.08.2018 - 08:20
  • Güncelleme : 16.08.2018 - 09:14
  Kuyumculardan çeyrek altın uyarısı: Bekleyin

  Dolar kurundaki artışlar nedeniyle piyasada yaşanan hareketlilik altın fiyatlarını da yükseltti. 400 liraya geçen çeyrek altın, vatandaşları alternatif arayışına yönlendirdi. Birikimi olanlar ise kuyumcunun yolunu tutup altını bozdurdu.

  Çeyrek, yarım ve tam altın satışlarının düştüğünü ve bozdurmaların arttığını söyleyen kuyumcular, bozdurmalar fazla olduğu için TL sıkıntısı çektiklerini söyledi.

  Kuyumculardan çeyrek altın uyarısı: Bekleyin #1

  "TL SIKINTISI YAŞIYORUZ"

  Kuyumcu Mustafa Yalçıntaş, "Vatandaşlar altın alımından çok satışına yöneldi. Şu anda piyasada çok büyük altın satışı var. Altın bozdurulmasından dolayı TL sıkıntısı yaşıyoruz. Çeyrek altının fiyatının artması vatandaşları gram altına yönlendirdi. Yarı çeyrek ve gram altına talep arttı. Çeyrek, yarım ve tam altın alımları azaldı." dedi.

  VATANDAŞLAR GRAMI DÜŞÜK ALTINLARA YÖNELDİ

  22 ayar 1 gram altına talebin arttığını belirten Yalçıntaş, "İnsanlar genelde altın almadığımızdan şikayetçi ama çok fazla bozdurmalar olduğu için çok büyük bir TL sıkıntısı var. Geçen hafta çeyrek altın 330 lira civarındaydı şimdi 400 liranın üzerinde, 22 ayar 1,25 gram iar çeyrek altın ise 205 liraydı 250 liraya çıktı. 0,62 santim yarı çeyrek ise 2 hafta önce 120 liraydı şimdi 155 liraya kadar yükseldi. Ayrıca 22 ayar 1 gram altın talepleri de arttı. Bu altın geçen hafta 195 liraydı, 230 liraya alıcı buluyor. İnsanlar genelde 1 gram 24 ayar altına yöneldi, şu anda 255 liradan satılıyor. Yarı çeyreğe de talep var o da 155 lira, iki hafta önce bu altın 120 liraya satılıyordu. Gramaj azaltılıp, fiyatlar düşürülmeye başlandı. Vatandaşlar 1 gram, 1 buçuk gram altınlara yöneldi." diye konuştu.

  Kuyumculardan çeyrek altın uyarısı: Bekleyin #2

  Altın bozdurmaya para yetiştiremediklerini söyleyen Kuyumcu Ertan Tunçbilek ise,"Fiyatların aşırı yükselmesinden dolayı şu anda satış ağırlıklı çalışıyoruz. Alışlar o kadar fazla değil, altın bozdurmaya para yetiştiremiyoruz. Çeyrek altın 400 liranın üstüne çıktı. Ama insanlar genelde 1 gramlık 215 liraya satılan altını tercih ediyor. Onun dışında 24 ayar 1 gram has altın var 235 liraya satılan o da talep görüyor." ifadelerini kullandı.

  "BEKLEYİN"

  Vatandaşlara şu anda acele etmeyip beklemeleri tavsiyesinde bulunan Tunçbilek, "Tüketici, acele ederse yüksek fiyattan altın almış olurlar. Bugün itibarıyla altın fiyatları da döviz kuru gibi düşüşe geçti. Vatandaşlar artık çeyrek altın yerine gram altını tercih ediyor. Çeyreğin üçte biri değerinde 0,63 santimlik altın çıktı bunlar talep görüyor." dedi.

  Kuyumculardan çeyrek altın uyarısı: Bekleyin #3

  KİRALAR TL'YE ÇEVRİLDİ

  Dolar üzerinden alınan dükkan kiralarını TL'ye çevirdiklerini söyleyen Kuyumcukent İşletme Anonim Şirketi (KİAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Sudaş da, "Altın fiyatlarının artışıyla vatandaşın taleplerini karşılamak için çeyreğinde daha düşük gramajlısını yani dörtte bir oranında gram altın olarak çeyrekler üretildi. Daha önceden kuyumcu dükkanlarının kiraları dolar üzerinden alınıyordu. Biz bunları TL'ye çevirdik. Vatandaşlar da illa yatırım düşünüyorlarsa dolarlarını altında değerlendirmelerini tavsiye ediyorum. Tüketiciye kolaylık olsun diye işçilikte yüzde 50 indirime gittik." diye konuştu.

  Kuyumculardan çeyrek altın uyarısı: Bekleyin #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir