Petrol
83.04
0.44%
Euro
19.5422
-0.03%
Dolar
18.632
-0.03%
Altın
1.059
0.11%
Borsa
4958
0.00%
Bitcoin
321.884
-1.52%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Leylekle 5 yıldır dostluk yapan Bursalı

  Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Eskikaraağaç köyünde balıkçılık yapan Adem Yılmaz ile 5 senelik dostu leyleğin öyküsü masal gibi..
  • 08.06.2016 - 12:05
  Leylekle 5 yıldır dostluk yapan Bursalı

  Karacabey’in Eskikaraağaç köyü, 12 yıldır leylek festivalinin kutlandığı "Leylek Dostu Köyler Projesi" kapsamında Türkiye’yi Avrupa’da temsil eden tek köy olma özelliğini taşıyor. Karacabey Belediyesi tarafından ‘Leylek Festivali’ olarak da kutlamaların yapıldığı bu köyde, leylekler başta olmak üzere doğaya büyük özen gösteriliyor ve farkındalık çalışmaları yapılıyor. Köyde yüksek gerilim hatları kontrol altına alınıyor. Tüm leylek yuvaları kurulan platformla sağlamlaştırılıyor.

  Leylekle 5 yıldır dostluk yapan Bursalı #1

  "HER SABAH ERKEN SAATTE BENİM KAYIĞIMA GELİP YEMEK YER"

  Leyleği ile meşhur köyün leylek dostu sakinlerinden biri olduğunu belirten Adem Yılmaz, her sabah leylek ile gölün ortasında kayıkta buluştuklarını anlattı. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte göle attığı ağları toplamaya çıktığını, ağa takılan küçük balıkları göle geri bırakmayıp her sabah kayığın ucuna konan leyleğe yedirdiğini anlatan Yılmaz, "4-5 yıldır bu şekilde arkadaşlığımız sürüyor. Her yıl gelip köyümüzde yavru yapan leylekler arasındaki yerini alır. Ve her sabah erken saatte benim kayığıma gelip yemek yer. Attığım balıkları havada kapar. Her yıl onun yolunu gözlüyorum. Bu elektrik tellerine takılıp ölen leylekleri görünce içim cız ediyor. ’İnşallah bizimki değildir’ diye iç geçiriyorum. İnsanlar bu konuda doğaya daha fazla duyarlı olmalılar. Doğaya saygı gösterince bir şekilde karşılığını alıyorsunuz" dedi.

  Leylekle 5 yıldır dostluk yapan Bursalı VİDEO

  "HER YIL BENİ UNUTMUYOR"

  Köydeki arkadaşlarının bile başta inanmayıp gözle gördükten sonra kendisine inandıklarını belirten Yılmaz, "Her yıl beni unutmuyor ve baharda gelir gelmez benimle randevu noktamızda buluşuyor. Leylekler gerçekten çok akıllı ve özel kuşlar” dedi.

  Leylekle 5 yıldır dostluk yapan Bursalı #2Leylekle 5 yıldır dostluk yapan Bursalı #3Leylekle 5 yıldır dostluk yapan Bursalı #4


  Görüş Bildir