Dolar
6.8588
0.0525%
Euro
7.8336
0.0932%
Altın
1812.36
0.1016%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.732
0.1811%
Bitcoin
63098.8
-0.4736%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Lice'de yol kesen PKK'ya operasyon: 5 asker yaralı İZLE

  Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde yol kesen göstericilerin ulaşıma kapattığı Diyarbakır- Bingöl karayolunu açmak ve kazılan hendekleri kapatmak için asker ve polis bu sabah operasyon başlattı. Olaylarda 5 asker yaralandı.
  • 04.06.2014 - 15:08
  Lice'de yol kesen PKK'ya operasyon: 5 asker yaralı İZLE

  Lice'de yol kesen PKK'ya operasyon: 5 asker yaralı İZLE #1

  Bölgede yapımı süren karakol ve operasyonları gerekçe göstererek Diyarbakır-Bingöl karayolunu Lice İlçesi Fisovası mevkiinde hendekler kazarak kapatan PKK'ya bağlı Yurtsever Gençlik Hareketi grubuna 30 Mayıs günü operasyon düzenlenmiş, açılan hendekler kapatılmıştı. Güvenlik güçlerinin bölgeden ayrılmasının ardından karayolunda bu kez uzunluğu 50 metreyi, derinlikleri yer yer 2 ile 5 metreyi bulan hendekler kazan göstericiler, Diyarbakır-Bingöl karayolunu yeniden kapattı. Yol kapatan gruplara yönelik güvenlik güçleri bugün saat 05.00 sıralarında geniş kapsamlı operasyon düzenledi. Sıkı güvenlik önlemleri altında açılan hendekler iş makineleri ile kapatılma çalışmalarına başlandı.

  Lice'de yol kesen PKK'ya operasyon: 5 asker yaralı İZLE

  Lice'de yol kesen PKK'ya operasyon: 5 asker yaralı İZLE #2

  EL YAPIMI PATLAYICILARLA ASKERE SALDIRDILAR

  Lice'nin Çağıl Mevkii'nde çadır kurup burada bekleyen grupları gören askerler, uyarı anonsları yaptı. Anonslarda, "Size zarar vermeyeceğiz. Sizden sakin olmanızı istiyoruz" denildi. Ancak bir süre sonra bölgeden güvenlik güçlerine el yapımı patlayıcı ve havai fişeklerle saldırıda bulunuldu. Atılan ses bombası ve havai fişekler nedeniyle 5 asker yaralandı. Yaralı askerler hastaneye sevk edilirken, saldırganlara gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale bulunuldu. Bölgede güvenlik güçleri, olayların yatışmasının ardından açılan hendekleri kapatma çalışmalarını sürdürüyor.  Diyarbakır Valiliği, pazartesi günü PKK'nın eylemlerine karşı ek güvenlik gücü istendiğini açıklamıştı. PKK'nın yol kesme ve kaçırma eylemleri 24 Mayıs’tan beri sürüyor. Valiliğin pazar günü yaptığı açıklamaya göre güvenlik güçleri 24 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında toplam 54 olaya müdahale etmiş, 14 güvenlik görevlisi yaralanırken kaçırılan 19 kişi kurtarılmıştı.

  Lice'de yol kesen PKK'ya operasyon: 5 asker yaralı İZLE #3

  CİZRE VE SİLVAN'DA DA ÇATIŞMA

  Öte yandan Şırnak'ın Cizre ilçesinde düzenlenen operasyonu protesto etmek isteyen gruba da müdahale edildi. Polisin gaz bombalı ve tazyikli suyla müdahalesine taş, molotof kokteyli ve havai fişeklerle karşılık verildi. Yaşanan çatışmalar Dörtyol Kavşağı, İdil Caddesi ile Nusaybin Caddesi üzerinde yoğunlaştı. Yine Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde izinsiz gösteri düzenleyerek yolu trafiğe kapatan gruba polis müdahale etti. Diyarbakır Caddesi'nde toplanan bir grup, barikat kurup yolu trafiğe kapattı. Olay yerine gelen güvenlik güçlerine taş, havai fişek ve molotofkokteyli ile saldıran gruba, plastik mermi, biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu. Müdahale sırasında plastik merminin isabet ettiği Mücadele Gazetesi muhabiri Ferhat Parlak yaralandı. Parlak, Silvan Devlet Hastanesine kaldırıldı. İlçede olaylar yer yer devam ediyor.

  Görüş Bildir