Euro
9.7198
0.03%
Dolar
8.1508
0.02%
Altın
455.04
0.22%
Borsa
1.373
-0.23%
Bitcoin
511.000
3.75%
kalan süre
Sahur
-
Öğle
-
İkindi
-
İftar
-
Yatsı
-

  Lise mezunu Hakkarili kendi elektriğini kendisi üretiyor

  Hakkari'de, elektrik kesintilerinden sıkılan lise mezunu Ayhan Çiftçi, hurdacıdan aldığı malzemelerle kendi elektriğini üretmeye başladı.
  • 20.04.2015 - 12:45
  Lise mezunu Hakkarili kendi elektriğini kendisi üretiyor

  chelsea.jpg

  Hakkari'nin Durankaya Beldesi'nde lise mezunu Ayhan Çiftçi, hurda malzemeleri kullanarak yaptığı dinamoyla, elektriklerin kesik olduğu zamanlarda 2 yıldır evinin elektrik ihtiyacını karşılıyor. Evinin önündeki çeşmeye bağladığı dinamoyla enerji üretmeyi başaran Ayhan Çiftçi, imkan sağlandığı taktirde yaşadığı mahalle için de elektrik üretebileceğini söyledi.

  HURDACIDAN ALDIĞI MOTORU KULLANIYOR

  Hakkari'nin Durankaya Beldesi Biçenek Mahallesi'nde yaşayan 1 çocuk babası 35 yaşındaki Ayhan Çiftçi, 17 yıl önce elektronik cihaz tamircisi ve bir elektrik ustasının yanında bir süre işçi olarak çalıştı. Çiftçi, hurdacıdan aldığı küçük bir motoru da kullanarak kendi imkanlarıyla bir dinamo yapmayı başardı ve evinin yanında bulunan çeşmeden yararlanarak elektrik üretmeye başladı.

  Lise mezunu Hakkarili kendi elektriğini kendisi üretiyor #2

  "SÜREKLİ ELEKTRİKLER KESİLİYOR"

  Çiftçi, beldede elektrikler kesilince kurduğu sistemin otomatik olarak devreye girdiğini ve evine elektrik verebildiğini anlattı. 1 kilovat elektrik ürettiğini, bu elektrikle de evde televizyonu çalıştırabildiğini ve aydınlatma yapabildiğini belirten Çiftçi şunları söyledi: "Bu sistem komşularıma da yarar sağlıyor. Elektrikler her gittiğinde komşularımız evimize gelip telefonlarını şarj ediyor ve burada televizyon izliyor. Bana imkan verilse aynı yöntemle komşularıma da yetecek kadar elektrik üretimi yaparım. Hakkari'de özellikle kış aylarında sürekli elektrikler kesiliyor. Biz de bu durumdan sıkıldık. Başımızın çaresine bakmaya çalıştık ve aradığım çareyi buldum. Kendi elektriğimi çeşme suyundan kendim ürettim. Suyumuz daha bol olsaydı, bütün mahalleye elektrik üretebilirdim."

  Lise mezunu Hakkarili kendi elektriğini kendisi üretiyor #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir