Petrol
96.83
0.25%
Euro
18.1935
-0.37%
Dolar
18.1032
0.13%
Altın
1.017
-0.40%
Borsa
3031
0.00%
Bitcoin
391.561
-8.41%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Liselerde kırmızı alarm

  İstanbul'da 12 farklı lise türünde çarpıcı sonuç: Liselilerin ÖSS dışında bir gelecek tasavvuru yok.
  • 23.10.2011 - 09:40
  Liselerde kırmızı alarm

  Liselerde kırmızı alarm #1

  Türkiye'de sayısı 14 milyonu bulan 11-18 yaş arası gençlerle ilgili projeler yürüten Genç Hayat Vakfı, 'İstanbul Liseli Profili'ni çıkardı. Fen lisesinden meslek lisesine, imam hatiplerden düz liseye kadar, kentin her türlü bölgesinde, 21 lisede, 12 farklı lise türünde eğitim gören 2 bin 100 öğrenciye uygulanan 80 soruluk ankete ortaya çıkan sonuçlar düşündürücü.

  Araştırmaya göre liseliler yalnızca üniversite sınavına hazırlanmaya odaklı. Birçoğunun eğer sınavı kazanamazsa geleceğe dair ne yapacağına ilişkin bir fikri bulunmuyor. Liselilerin yaklaşık yüzde 60'ı mevcut eğitim sisteminin bağımsız bir kişilik geliştirmeye engel olduğunu düşünüyor. Öğrencilerin büyük bölümü okul yönetiminin sorunlarını dinleyerek çözüm bulduğuna da inanmıyor.
  En çarpıcı sonuçlardan biri de, gençlerin yüzde 55.9'unun şiddetin gençler arasında yaygın bir davranış biçimi olduğunu belirtmesi.

  Genç Hayat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Beyza Zapsu "Türkiye'de liseli gençlerle ilgili şimdiye dek oluşturulmuş bir profil yok. Liseliler kim sorusuna bir yanıt bulmaya çalıştık. Öğrencilerin yanıtlarına baktığımızda, eğitim sisteminin çocukları yalnızca ölüm kalım meselesi haline gelen üniversite sınavına hazırladığı gerçeğini bir kez daha görüyoruz" dedi.

  Liselerde kırmızı alarm #2

  'Ders çalışsın yeter'

  Ailelerin çocuklarından beklentisi ise öğrencinin ders çalışması, odasını toplaması ve ev işlerine yardımcı olması. Aileler çocuklarından özerk bir birey olması, sanat, kültürel faaliyetler ve sporla ilgilenmesi gibi isteklerde bulunmuyor.

  Uğur Elhan

  (Gençlik Araştırmaları Koordinatörü)
  'Beni anlamıyorlar'
  Kenar mahallede okuyan öğrencinin ihtiyacıyla özel lisede okuyan öğrencinin ihtiyacı arasında büyük bir fark var. Ancak gençliğin temel sorunu gelecek kaygısı, anlaşılamadığını düşünmek her kesimden öğrenci için aynı.

  Uğur Gülderer

  (Genel Müdür)
  14 milyon genç var
  2008'de kurulduk. 11-18 yaş grubu gençler ile ilgili çalışıyoruz. 14 milyon genç nüfusun olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Gençlerin kişisel gelişimleriyle ilgili her türlü konuda çeşitli sosyal sorumluluk projeleri uyguluyoruz.

  Liselerde kırmızı alarm #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir