Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
566.811
3.43%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C
  Liselilerden eteğime dokunma eylemi

  Liselilerden eteğime dokunma eylemi

  Türkiye Liseliler Birliği üyesi gençler, Marmaris'te Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi'nde kız öğrencilerin etek boyuna müdahale edildiği gerekçesiyle basın açıklaması yaptı.
  • 19.01.2015 - 20:52

  etek eylemi

  19 Mayıs Gençlik Meydanı'nda, 'Eteğime Dokunma Hesabını Sorarız' sloganıyla düzenlenen eyleme, Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi dışındaki diğer okulardan öğrenciler de destek verdi.

  Eyleme etekleriyle katılan 30 kadar kız öğrenci, "Bizleri etek boyumuzla değil zekamızla değerlendiren bir sistem istiyoruz" dedi. Öğrenciler, 'Eteğime dokunma, hesabını sorarız' yazılı pankart açıp, 'Ben lekeli değilim, sizin zihniyetiniz lekeli', 'Yaşasın bilimsel eğitim', 'Geriliciliği nerede görsem tepelerim, tepelerim, tepelerim' yazılı dövizler taşıdı.

  Liselilerden eteğime dokunma eylemi #2

  Öğrenciler adına adına basın açıklamasını okuyan Göksu Kekeva, Atatürk'ün "Ey Türk kadını sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın" sözüyle konuşmasına başlayıp, şöyle devam etti:

  "İşte böyle seslenmişti bizlere Atamız. Biz de bugün Atamızın mirasını korumak için buradayız. Atatürk, Türk milletinin kadını erkeği ile bir bütün olduğuna inanmış, Türk kadınının eğitimine ayrı bir önem vermiştir. Bugün, karma eğitim tartışılır hale gelmiştir. Bu gerici zihniyet aynı saldırılarını ana sınıflarına kadar götürmüş, Cumhuriyet devriminin eğitim sistemine her fırsatta saldırmıştır. Bunlar bardağı taşıran son damlalardır. Liselerimizde kız arkadaşlarımıza etek yasağı getiren, onları etekli-eteksiz şeklinde ayıran ve ahlaki değerlerine sahip çıkmamakla suçlayan bir sisteme karşı direniyoruz. Özgürlüklerimiz ve düşüncemizi dile getirme hakkımız engellenmiştir. Fakat bizler, Mustafa Kemal'in, Uğur Mumcu'nun öğrencileriyiz. Sorgulayan ve her daim hakkını savunan bir nesil olarak buna göz yummayacağız. Bizleri etek boyumuzla değil zekamızla değerlendiren bir sistem istiyoruz. Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi'nde yapılan uygulama laik ve özgür eğitime karşı yapılan bir darbedir. Atatürk gençliği ayakta ve özgürlüğünü savunuyor. Gerici zihniyetler bize engel olamayacaklar. Zafer bizimdir."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir