Petrol
109.02
-0.07%
Euro
17.6988
-0.72%
Dolar
16.7226
-0.96%
Altın
988.79
-0.33%
Borsa
2532
-0.85%
Bitcoin
360.417
-0.69%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Lütfi Elvan: Yeni faturalar daha şeffaf olacak

  Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, telefon ve internet faturalarının daha şeffaf olmasına yönelik düzenleme yaptıklarını belirtti.
  • 22.02.2014 - 13:47
  Lütfi Elvan: Yeni faturalar daha şeffaf olacak

  Lütfi Elvan: Yeni faturalar daha şeffaf olacak #1

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, telefon ve internet faturalarının daha şeffaf olmasına yönelik düzenleme yaptıklarını belirterek, "Artık yeni faturalar daha şeffaf olacak, hatta renk körü olan vatandaşlarımız da yeni faturaları rahatça okuyabilecek" dedi.

  'VATANDAŞLARIMIZIN FATURA MAĞDURİYETİ AZALACAK'

  Bakan Elvan açıklamasında; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK), haberleşme sektöründeki faturalara ilişkin yeni düzenleme yaptığını belirtti. Düzenleme ile faturaların daha şeffaf ve daha anlaşılır hale getirileceğini vurgulayan Elvan, "Bir anlamda faturalara çeki düzen gelecek. Böylece vatandaşlarımızın fatura mağduriyeti de azalacak" diye konuştu.

  'FATURALARI RENK KÖRÜ VATANDAŞIMIZ DA OKUYABİLECEK'

  Ulaştırma Bakanı Elvan, "Öncelikle faturaların basit bir şekilde düzenlenmesi, sade ve okunabilir olması gerekiyor. Özellikle tarife veya ücretlerin herhangi bir tereddüde yol açmayacak açıklıkta faturalarda yer alması şart. Ücretlerin aboneler tarafından doğrulanabilmesi için faturada tam ve yeterli bilgiye yer verilecek. Ayrıca, faturalar renk körlüğü olanların da okuyabileceği şekilde hazırlanacak. Bunun için açık renkli veya beyaz kağıt üstüne koyu renkli yazılar kullanılacak.

  Lütfi Elvan: Yeni faturalar daha şeffaf olacak #2

  'TAAHHÜDÜN BİTİŞ TARİHİ FATURADA AÇIK ŞEKİLDE YAZILACAK'

  Abonelerin yararlandığı temel tarifenin adı ve tarife içinde yer alan ücretlere ilişkin bilgilerin yanısıra; tarife, kampanya, abonelik paketine ilişkin ücret kalemleri faturalarda yer alacak.Tarife kapsamında sağlanan indirim veya iade var ise bu tutarın da belirtilmesi zorunlu olacak. Ayrıca, aboneler tarafından taahhüt verildiği durumlarda taahhüdün kaçıncı ayında olduğu ve bitiş tarihi faturada açık şekilde yazılacak." ifadelerini kullandı.

  Bakan Elvan son olarak, yeni düzenlemenin 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren geçerli olacağını belirtti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir