Petrol
109.11
0.01%
Euro
17.5928
-1.31%
Dolar
16.606
-1.65%
Altın
979.47
-1.27%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
351.591
-3.04%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  Lütfi Elvan: YHT açılışı Haziran'a ertelendi

  Lütfi Elvan: YHT açılışı Haziran'a ertelendi

  Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, yüksek hızlı trene yapılan sabotajlar nedeniyle açılışın ertelendiğini açıkladı.
  • 25.05.2014 - 14:59

  Lütfi Elvan: YHT açılışı Haziran a ertelendi #1

  Lütfi Elvan, Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında son 2 haftada toplam 200 sinyalizasyon ve haberleşme kablosunun kesildiğini belirterek sabotaj yapıldığını açıkladı.

  "SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK"

  Bakan Elvan, "Yine son 2 haftada 70 ray devresi bağlantı sistemi birileri tarafından kesildi. Tabii biz bununla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Gerekli çalışmalar yapılıyor" dedi.

  "2 HAFTADA 200 SİNYALİZASYON KABLOMUZ KESİLDİ"

  "Son 2 haftada toplam 200 sinyalizasyon ve haberleşme kablolarımız kesildi. Yine son 2 haftada 70 ray devresi bağlantı sistemi birileri tarafından kesildi. Tabii biz bununla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Gerekli çalışmalar yapılıyor. Özellikle bu güzergahta bulunan valiliklerimiz ve jandarma güvenlik önlemlerini artırdı. Sinyalizasyon kanallarımızın kapakları açılıp, bu sinyal kabloları kesilip o şekilde bırakılıyor. Bu tamamıyla bir sabotaj girişimi.

  Lütfi Elvan: YHT açılışı Haziran a ertelendi #2

  "HIZLI TRENİN AÇILMASINDAN RAHATSIZ OLANLAR VAR"

  Sabotaj dışında bir şey olduğunu açıkçası düşünmüyoruz. Özellikle İstanbul-Ankara hızlı trenin açılmasından rahatsız olan kesimlerin olduğunu düşünüyorum. Buna başka bir anlam veremiyorum ama biz süratle bu bağlantıları yeniden kurmaya başladık.

  "MUHTEMELEN HAZİRAN AYINA SARKACAK"

  Tüm engellemelere rağmen biz Eskişehir-İstanbul YHT hattını kısa bir süre içerisinde açacağız. Mayıs ayının sonuna doğru yüksek hızlı tren hattını açacağımızı ifade etmiştim. Bu muhtemelen Haziran ayına sarkacak. Haziran ayının muhtemelen ikinci yarısından sonra bu hızlı trenimizi inşallah açmış olacağız. Trenin kendisinin test çalışmalarını tamamlamıştık, sadece sinyalizasyon bölümü kalmıştı.

  Lütfi Elvan: YHT açılışı Haziran a ertelendi #3

  "SABOTAJ GİRİŞİMLERİNDEN DOLAYI MAALESEF SÜREDE AKSAMA YAŞANACAK"

  Sinyalizasyon bölümünde de maalesef bu tür bir sorunla karşı karşıya kaldık. Bu sorunları giderme yönünde arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar. Haziran ayı içerisinde hem İstanbul'daki vatandaşlarımız hem de Ankara'daki vatandaşlarımız yüksek hızlı trenimizi kullanma imkanına kavuşacaklar. Bu sabotaj girişimlerinden dolayı maalesef sürede bir aksama söz konusu oldu."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir