Petrol
95.68
-1.00%
Euro
18.3438
0.25%
Dolar
17.9625
0.07%
Altın
1.03
-0.04%
Borsa
279
0.00%
Bitcoin
429.667
0.59%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Maden çalışanlara bireysel kaza sigortası zorunluluğu

  Yer altı ve üstü madencilik faaliyetinde bulunanlar için meydana gelebilecek kazalara karşı bireysel kaza sigortası yaptırma zorunluluğu getirildi.
  • DHA
  • 06.02.2015 - 09:22
  Maden çalışanlara bireysel kaza sigortası zorunluluğu

  maden

  Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre, yer üstü ve altı kömür madenciliği ya da diğer madencilik işlerini yapmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler, sigorta poliçesi yaptırmadan veya yürürlükte bir sigorta poliçesi bulunmadan faaliyette bulunamayacak ve faaliyetlerine devam edemeyecek.

  İŞYERLERİNİN RİSK DENETİMİ DE SİGORTA ŞİRKETLERİNDE

  Karar ile, işyerlerinin üretime uygunluk denetimi de sigorta şirketlerine bırakılıyor. Kararda, "Risk incelemesi sonucunda faaliyetin yapılacağı tesisin asgari sigortalama şartlarını sağladığının tespiti üzerine ilgili tesis için sigorta poliçesi düzenlenir. Poliçe başlangıcından itibaren altı ay içinde aynı risk incelemesi tekrar edilir. Bu madde uyarınca yapılan risk incelemesi sonucunda faaliyetin yapılacağı tesisin asgari sigortalama şartlarını sağlamadığının tespiti üzerine poliçe talebi reddedilir, durum ruhsat vermeye yetkili kamu kurumlarına sigorta şirketince derhal yazılı olarak bildirilir" deniliyor.

  SİGORTA ŞİRKETLERİ DE SİGORTA YAPMAKLA ZORUNLU

  Karar ile ayrıca, Türkiye'de genel sorumluluk sigortası dalında ruhsatı bulunan bütün sigorta şirketleri bu tip sigorta poliçesini yapmak zorunda tutuldu. Karar üç ay sonra yürürlüğe girecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir