Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
475.743
0.25%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Madencilere kolaylık sağlayan çip takılacak

  Özellikle göçük gibi iş kazalarında mahsur kalan işçilerin yerinin tespit edilmesinde büyük kolaylık sağlayan çipli baş lambaları alınıyor.
  • 17.09.2014 - 15:02
  Madencilere kolaylık sağlayan çip takılacak

  Madencilere kolaylık sağlayan çip takılacak #1

  Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) çalışan madencilerin ocak içerisinde nerede olduğunu gösteren çipli baş lambalarını yaygınlaştırma hedefi doğrultusunda, özellikle göçük gibi iş kazalarında mahsur kalan işçilerin yerinin tespit edilmesinde büyük kolaylık sağlayan ekipmandan 3 bin 250 adet daha satın alınacak.

  5 BİNİ AŞKIN MADENCİ HAYATINI KAYBETTİ

  Taş kömürü üretiminin başladığı yıl olarak kabul edilen 1848'den bugüne kadar ocaklarda yaşanan kazalarda 5 bini aşkın madencinin öldüğü havzada, işçilerin hayatını kaybetmesine en fazla neden olan kazaların başında gelen göçüklerin önlenmesi ve kurtarma çalışmalarının hızla yapılması önem taşıyor.

  Sevdikleri ve iş arkadaşları tarafından "hayırlı işler" yerine "uğurlar olsun, Allah'a emanet ol" denilerek yolcu edilen madenciler, baretlerinin ışığıyla aydınlattıkları yerin metrelerce altında, kazdıkları her bölge için uzunlukları 4-5 metreyi bulan maden direklerini baltayla keserek tahkimatlar yapıp göçüklere karşı önlemler alıyor.

  TTK TEDBİR ALIYOR

  Kömür üretimi sırasında tavanın çökmesi ya da kazılan kömürün madencilerin üzerine kayması sonucu yığınların altında kalan işçilere en kısa sürede ulaşılması için TTK tarafından da tedbirlerin yanı sıra yatırımlara da ağırlık veriliyor.

  Bu kapsamda Türkiye'de ilk defa sinyal veren özellikte baş lambalarını kullanmaya başlayan kurum, 3 bin 250 ekipman daha satın alarak Armutçuk ve Üzülmez ocaklarında da sistemi yaygınlaştırmayı planlıyor.

  SİNYAL YAYICININ BATARYASI BOŞALSA DA BİRHAFTA ÇALIŞIYOR

  TTK Genel Müdürü Burhan İnan, baş lambalarının içindeki çip sayesinde olası bir göçük durumunda yayılan sinyalle madencilerin yerinin anında tespit edilebildiğini, kurtarma çalışmalarının da böylece hızlı şekilde sürdürülebildiğini söyledi.

  Baş lambalarındaki sinyal yayıcının, cihazın bataryasının boşalmasının ardından bile 1 hafta süreyle çalışmaya devam ettiğini anlatan İnan, "Kuyu başlarında ve katlarda algılayıcılar var. Bu algılayıcılar, madencilerin üzerlerindeki çipi okuyor. İşçilerin baretlerindeki lambalara entegre edilen sistem sayesinde madencilerimizin hangi noktada olduklarını istediğimiz anda yer üstünden görebiliyoruz. Olası bir iş kazası sonrası sinyal tarayıcıyla yapılan taramada 25 metre mesafede göçük altında da kalsa madencilerin yeri tespit edilebiliyor" ifadesini kullandı.

  İŞ GÜVENLİĞİ AÇISINDAN KOLAYLIK

  İnan, 22 Ekim'de yapılacak ihaleyle müessese müdürlüklerinden Armutçuk için bin 500, Üzülmez'e ise bin 750 baş lambası satın alınacağını dile getirerek, lambalara entegre edilen çip sayesinde madencilerin yer altında hangi noktada olduklarını görebilmenin iş güvenliği açısından büyük kolaylık olduğunu anlattı. Olası bir göçükte lambalardan alınan sinyaller doğrultusunda işçilerin yerini net belirleyebildiklerine işaret eden İnan, "Zaman kaybı yaşamadan iş kazalarına müdahale etmek madencilikte yaşam kurtarıyor. Önemli iş güvenliği ekipmanlarından olan çipli baş lambalarını yer altındaki 7 bin 500 işçimizin tamamı kullanacak" diye konuştu. Madenciler de çipli baş lambalarıyla kendilerini daha güvende hissettiklerini dile getirdi.


  TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü'nde görevli elektronik mühendisi Orsun Ersoy da çipli baş lambalarının çalışma sistemi ve ocak içerisindeki madencilerin nerede olduğunu gösteren bilgisayar sistemi konusunda bilgiler aktardı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir