Petrol
85.5
3.19%
Euro
17.7699
0.20%
Dolar
18.4867
0.06%
Altın
971.76
0.91%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
374.935
6.06%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Madenin işletme müdürü: Sızan suyu içerek test ediyorduk

  Ermenek'teki faciayla ilgili tutuklanan işletme müdürü Yavuz Özsoy'un, ifadesinde "Sızan suyu içerek test ediyorduk" demesi dikkat çekti.
  • 11.11.2014 - 13:16
  Madenin işletme müdürü: Sızan suyu içerek test ediyorduk

  MADEN

  Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde Has Şekerler Madencilik Şirketi'ne ait kömür ocağında 15 gün önce su baskını nedeniyle mahsur kalan 18 işçiden 16'sına ulaşma çalışmaları devam ederken, maden sahibi Saffet Uyar ve maden sahasının ruhsatı üzerine olan Abdullah Özbey'in de aralarında olduğu 5 kişi tutuklandı.

  "SIZAN SUYU İÇEREK KONTROL EDİYORDUK"

  Tutuklanan Has Şekerler Madencilik şirketinin işletme müdürü Yavuz Özsoy'un ifadesinde, ocakta zaman zaman su sızıntısının olduğunu, bunun tatlı su (yeraltı suyu) olup olmadığını içerek kontrol ettiklerini söylediği öğrenildi. Özsoy'un madende günlük olarak 3 metre kazı yapılıp kömür çıkartıldığını söylediği belirtildi.

  Madenin işletme müdürü: Sızan suyu içerek test ediyorduk #2

  OLAYLA İLGİLİ 5 KİŞİ TUTUKLANDI

  2 işçinin cesetlerine ulaşılmasının ardından soruşturmayı yürüten Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı, Has Şekerler Maden Şirketi'nin sahibi Saffet Uyar başta olmak Saffet Uyar'ın işletmeciliğini yaptığı Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi'ne ait kömür ocağının işletme ruhsatına sahip Ermenek Cenne Linyit Kömürü Limited Şirketi yöneticisi Abdullah Özbey, aynı şirketin işleme müdürü Mehmet Zeybek, teknik nezaretçi Ali Uyar, Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi'nden işletme müdürü Yavuz Özsoy, maden mühendisleri Cemile Karaca, Nuray Yetiş ve iş güvenliği uzmanı Engin Yeti hakkında 'Bilinçli Taksirle Ölüme Sebebiyet Vermek' suçundan gözaltı kararı çıkarttı. Gözaltına alınan 8 kişi dün gece yarısına kadar nöbetçi mahkemede ifade verdi. Aralarında maden sahibi Saffet Uyar ve maden sahasının ruhsat sahibi Abdullah Özbey'in de bulunduğu 5 kişi tutuklandı.

  MÜEBBET HAPİS CEZASI

  'Bilinçli Taksirle Ölüme Sebebiyet Vermek' suçundan tutuklanan 5 kişi ile tutuksuz yargılanan 3 kişinin ömür boyu müebbet hapis cezasıyla yargılanabileceği, bu cezanın da her bir işçi için artırılabileceği belirtildi. Has Şekerler Madencilik Limitet Şirketi maden mühendislerinden yaklaşık 4 ay önce işe başlayan Cemile Karaca ile 1 çocuk annesi Nuray Yetiş ve iş güvenliği uzmanı Engin Yeti adli kontrol kararı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


  Görüş Bildir