Petrol
113.96
2.69%
Euro
17.5363
-0.10%
Dolar
16.6703
-0.07%
Altın
975.52
0.69%
Borsa
249
-1.54%
Bitcoin
342.474
-2.27%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C

  Mağazada sevgilisini öpen çalışan işinden oldu

  Gönül ilişkisi yaşadığı mesai arkadaşını iş yerinde öpmeye kalkışan işçi, tazminat ödenmeden kovuldu. Bakırköy İş Mahkemesi’nin ‘tazminat almalı’ kararı, Yargıtay’dan döndü.
  • İHA
  • 18.02.2021 - 11:20
  • Güncelleme : 18.02.2021 - 11:33
  Mağazada sevgilisini öpen çalışan işinden oldu

  Bir mağazada satış temsilcisi olarak çalışan şahsın, iddiaya göre duygusal ilişki yaşadığı mesai arkadaşı genç kızı iş yerindeyken öpmeye kalkışması güvenlik kameralarına takıldı.

  Kısa sürede çalışanlar arasında dedikoduya sebep olan aşk kaçamağı müdürün kulağına gitti.

  TAZMİNATSIZ KOVULDU

  Mağaza müdürünün raporu doğrultusunda şahıs, iş veren tarafından ahlaka mugayir davranışları gerekçe gösterilerek tazminat ödenmeden kovuldu.

  TAZMİNAT İÇİN BAŞVURU YAPTI

  İş Mahkemesi’nin yolunu tutan genç, tam 12 sene çalıştığı işinden hiçbir haklı neden ve gerekçe göstermeksizin kovulduğunu belirterek, kıdem ve ihbar tazminatı alacaklarının fesih tarihinden itibaren işleyecek en yüksek banka mevduat faizi ile davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti.

  DEDİKODULARA SEBEBİYET VERDİ

  Mahkemede savunma yapan işveren ise davacının çalıştığı mağazada birlikte çalıştığı kadın ile aralarında gönül ilişkisi ve ahlaka mugayir davranışları olduğunu öne sürdü. Olayın iş yerinde dedikodulara sebebiyet verdiğini anlatan davalı, yapılan inceleme ve kamera incelemelerinde davacı ile kadın arkadaşının olumsuz davranışlarının saptandığını, bunun üzerine çalışanlardan savunma istendiğini dile getirdi.

  Mağazada sevgilisini öpen çalışan işinden oldu #1

  YARGITAY DEVREYE GİRDİ

  Davacının, sevdiği kızı öpmeye kalkışmasının kamera görüntülerine de yansıdığına dikkat çeken davalı patron, davacının iş akdinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeniyle feshedildiğini savunarak davanın reddini talep etti. İş Mahkemesi, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı davalı iş veren temyiz erince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

  MAĞAZA İÇİ ÖZEL HAYATI KAPSAMAZ

  Davacının iş yerindeki bir kızla gönül ilişkisi yaşadığına dikkat çekilen Yargıtay kararında, davacı satış temsilcisinin kadın çalışanı iş yerinde öpmeye çalıştığı hatırlatıldı.

  Geçtiğimiz günlerde açıklanan kararda şöyle denildi: “Davacının, mesai arkadaşını öpmeye çalıştığına dair girişimi güvenlik kameraları tarafından kaydedilmiştir. Olaya güvenlik kameralarının kaydı nedeni ile vakıf olan davalı işverenin, davacı işçiyi bu fiili nedeniyle işten çıkarttığı anlaşılmaktadır. Özel hayat ve özel hayatın gizliliği kuralı iş yerinde ve başka bir çalışana karşı alenen yapılan fiili kapsamaz. Feshe konu edilen davranış kadın işçi tarafından da savunma tutanağında kabul edilmişken, davacı işçinin iş yeri ortamında başka bir çalışan ile yukarıda açıklanan şekilde bir olay yaşaması iş yeri kurallarına ve genel ahlak kurallara aykırı olduğundan davalı işveren feshi haklıdır. Açıklanan nedenle Mahkemece kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi gerekirken kabulü hatalı olup kararın bozulmasını gerektirmiştir.”

  Öte yandan emsal nitelikteki kararla birlikte, iş yerinde benzer davranış sergileyenlerin tazminatsız şekilde kovulmasının önü açılmış oldu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir