Euro
15.3356
0.12%
Dolar
13.5279
-0.01%
Altın
789.2180
-0.03%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
579.603
0.98%
2ºC
İstanbul
Hafif kar 2 C

  Mahalleliyi 10 milyon lira dolandıran zanlı serbest kaldı

  Adapazarı'nda kendisini borsa uzmanı olarak tanıtarak 55 kişiden toplam 10 milyon liralık vurgun yapan Adil D.’nin yargılanmasına başlandı.
  • 12.04.2016 - 10:49
  Mahalleliyi 10 milyon lira dolandıran zanlı serbest kaldı

  Mahalleliyi 10 milyon lira dolandıran zanlı serbest kaldı #1

  Adapazarı’nın Çamyolu Mahallesi’nde oturan 55 kişi, iddiaya göre 1,5 yıl önce kendisini borsa uzmanı olarak tanıtan Adil D.’ye borsada işlem yapması amacıyla 10 bin lira ile 400 bin lira arasında değişen paralar verdi. Adil D.mahalleden tanıdığı veya yakınları vasıtasıyla iletişim kurduğu kişilerin güvenini kazandı, ardından da verilen paraların yüksek miktarlarda kar elde edeceğini vaat etti.

  TARLALARINI SATIP, ALTINLARINI BOZDURDULAR

  İlk kez para aldığı kişilere zamanı geldiğinde kar payı olarak bir miktar ön ödeme yapan Adil D., kısa süre içinde onlarca kişiyle ilişkiler kurdu. Adil D. paralarını aldığı kişilere ödeme yapamayınca karşılığında imzalı senet verdi. Bazı kişiler daha çok kazanmak için tarlalarını satıp, altınlarını bozdurup sisteme girdi. Bir süre sonra paralarını alamayan mağdurlar, dolandırıldıklarını anladı.

  ZANLI SERBEST KALDI

  Dolandırıcılığın kulaktan kulağa yayılmasının ardından 55 mağdur Adil D.’den şikayetçi oldu. Gözaltına alınan Adil D. adli kontrolle serbest kaldı. Adil D. hakkında Sakarya 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Duruşmaya tutuksuz yargılanan Adil D. katılmazken, mağdurlar ve yakınları katıldı.

  "DAMAT OLARAK MAHALLEMİZE GİRDİ"

  Duruşmada ifade veren mahalleli, "Bizi resmen kandırdı. Önce damat olarak mahallemize girdi. Ardından bizimle ilişki kurup paralarımızı aldı" dedi. Yaklaşık 5 saat süren duruşma ileri tarihe ertelenirken, adliye çıkışı dolandırılan mahallelinin öfkesi vardı.

  "O ADAMI GÖRSEM PARÇALARIM"

  255 bin lira para kaptırdığını söyleyen Rahime Sadik, "Tansiyonum çıkıyor. O adamı görsem parçalarım. Beni ’Şu kadar kar payı vereceğim, bu kadar vereceğim’ diyerek dolandırdı. 255 bin lira dolandırıldım. Gelsin delikanlı gibi karşıma çıksın, kaçmasın. Günah, Allah korkusu yok onda. Nasıl çocuklarına yedirecek bu parayı" diye tepki gösterdi. 14 bin lirasının dolandırıldığını söyleyen Hakan Adıgüzel, "Planlanmış bir şekilde dolandırıldım. Mahallemize damat olarak geldi. ’Şu kadar kazandırırız, bu kadar kazandırırız’ dedi. Ben 14 bin lira verdim" dedi.

  TUTUKLANMASI TALEP ETTİLER

  Davada dolandırılan mahallelinin avukatlığını yapan Levent Serbes, "55 kişinin 10 milyon lira civarında dolandırıldığı bir dava söz konusu. Sanık şahıs ’Borsada çok para kazanacağım’ sözleriyle insanları kandırmış. Çamyolu Mahallesi olduğu gibi dolandırılmış. Çok zengin olduğu iması vererek dolandırmış. Biz mahkemede tutuklama talep ettik" diye konuştu.


  Görüş Bildir