Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
140.113
6.06%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Malatyalı ihracatçıların bağış isyanı

  Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden BSS almak isteyen ihracatçılar, haksız bir uygulamayla karşı karşıya
  • 14.12.2012 - 15:01
  Malatyalı ihracatçıların bağış isyanı

  Malatyalı ihracatçıların bağış isyanı #1

  Malatya'dan kuru kayısı ihracatı yapmak isteyen firmalardan ''bağış'' adı altında zorla para alındığı belirtildi.

  Kuru kayısı ihrcatı yapmak isteyen firmaların, Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden ihraç edecekleri ürünlerine bitki sağlık sertifikası (BSS), almak istediklerinde,''Kayısı Araştırma Geliştirme ve Tanıtım Vakfı'' için ''bağış'' yapmaya zorlandıklarını, bağışta bulunmayan firmalara ise (BSS) verilmediğini ifade ettiler.

  TON BAŞINA 3 TL

  Yasal olmayan bir uygulama ile karşı, karşıya olduklarını belirten ihracatçı firma yetkilileri, ''Kayısı Araştırma Geliştirme ve Tanıtım Vakfı için ''bağış'' adı altında ton başına bizden 3 TL para isteniyor. İlgililere sorduğumuzda ise bunun Vali'nin talimatı olduğunu söylüyorlar. İstanbul, Samsun, İzmir gibi illerden kuru kayısı ihraç ettiğimizde bizlere (BSS) belgesi rahatlıkla veriliyor. Malatya'da ise bizlere bu tür zorluklar çıkarılıyor. Bunu anlamak mümkün değil.'' şeklinde konuştular.

  ŞİKAYET DİLEKÇESİ KABUL EDİLMEDİ

  Bağış adı altında kendilerinden zorla para alındığı için itirazda bulunan ihrcatçılar, Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne vermek istedikleri şikayet dilekçesi kurum tarafından kabul edilmedi.

  "MALATYA BÖYLE Mİ KALKINACAK?"

  Gerek zorla alınan bağış parası gerekse şikayet dilekçelerinin kabul edilmemesine tepki gösteren ihracatçılar, ''Yasal dayanağı olmayan bir para ''bağış'' adı altında bizlerden alınıyor ve biz buna itiraz etmek için dilekçe veriyoruz kurum kabul etmiyor. Böylesine bir hukuk tanımazlık görülmüş değil. Malatya böylemi kalkınacak? Kendi ihracatçısına zorluk çıkararak hukuksuzluk yaparak mı? Bu durumun mutlaka düzeltilmesi gerekir. Belki Sayın Valimizin bu durumdan haberi olmayabilir. Kendilerinden bu keyfi uygulamaya son vermelerini bekliyoruz.'' diyerek tepkilerini dile getirdiler.

  İhracatçılar, böyle devam etmesi halinde Malatya'dan kuru kayısı ihracatının yapılamaz noktaya geleceğini ifade ettiler.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir