Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
377.908
-2.98%
18ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 18 C

  Bitlis'te mandalar kaplıcada görüntülendi

  Hava sıcaklığını eksi 15'leri 20'leri gördüğü Bitlis'te, mandalarla kaplıcaya giren gençlerin görüntüsü fotoğrafçıların ilgisini çekti.
  • İHA
  • 30.01.2019 - 09:51
  Bitlis'te mandalar kaplıcada görüntülendi

  Güroymak ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Budaklı köyünde, kışın ahırlarda kalan manda ve atlar, belli aralıklarla götürüldükleri kaplıcada yıkatılarak temizleniyor.

  HEM YIKAYIP HEM EĞLENİYORLAR

  Metrelerce derinlikten çıkan sıcak ve şifalı suyun bulunduğu kaplıcada, köyün gençleri hayvanlarını hem yıkıyor hem de eğleniyor. Manda ve atların kaplıcada yıkanmasıyla oluşan doğal manzara ise fotoğraf tutkunları için vazgeçilmez bir alan oluyor.

  HAVA EKSİ 20'LERİ GÖRÜYOR

  Hava sıcaklığının çoğu zaman eksi 15 ve 20 dereceye kadar düştüğü bölgeye, hayvanların kaplıcada yıkanmasını görüntülemek için Türkiye’nin dört bir tarafından yüzlerce fotoğrafçı geliyor.

  Bitlis te mandalar kaplıcada görüntülendi #1

  Fotoğrafçılar, kaplıcada yıkanan mandaların ve atların sırtına çıkarak takla atarak akrobatik hareketler yapan gençlerin fotoğraflarını çekerek, arşivlerine katıyor.

  "MANDALARI FOTOĞRAFLAMAK İÇİN KAYSERİ'DEN GELDİK"

  Budaklı Kaplıcası'nda yıkanan mandaları fotoğraflamak için Kayseri’den gelen fotoğraf sanatçısı Mehmet Özçelik, “Budaklı Kaplıcası'ndaki mandaların ve onlarla beraber eğlenen gençlerin fotoğraflarını çekmek için geldik. Biz fotoğraf severler olarak buraya, Kayseri’den geldik. Budaklı Kaplıcasını yerinde fotoğraflamak, gerek doğal ortamını gerekse gençlerin mandalarla yıkanışını fotoğraflamak için geldik. Burayı daha önceden görmüştük. Bizde bunları kaydedebilmek için buralara kadar geldik. Fotoğraf açısından güzel bir yer. Bütün fotoğraf severlerin buraya gelmelerini isteriz.” dedi.

  Bitlis te mandalar kaplıcada görüntülendi #2

  "BUDAKLI KAPLICASI ÇOK MEŞHUR"

  Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi ve fotoğraf sanatçısı Uğur Aydın da Kayseri’den, Güroymak ve Budaklı Kaplıcası'nın doğal güzelliklerini fotoğraflamak için geldiklerini söyledi. Aydın, “Biz 5 arkadaş Bingöl’de düzenlenen foto safariye katılmak için gelmiştik. Oraya katılımımız bittikten sonra da değişik doğa fotoğrafları çekmek için Muş ve Bitlis’e geldik. Budaklı Kaplıcası da fotoğraf olarak meşhur olduğu için buraya geldik. Sıcak suyun içerisinde mandaların ve çocukların gösterilerini fotoğraflama şansı yakaladık.” diye konuştu.

  Bitlis te mandalar kaplıcada görüntülendi #3

  Kaplıcada mandalarını yıkayan Muhammed Tören de ahırda kirlenen mandaları, sık sık kaplıca suyunda yıkadıklarını söyledi. Tören, “Ahırdaki mandalarımız kirlendiği zaman biz bunları sıcak suya getirip temizliyoruz. Kaplıcanın suyu şifalı olduğu için biz de hem mandalarımızı yıkıyor hem de kendimizde yıkanıyoruz. Fotoğrafçılar da bizim manda yıkayışımızı ve mandalarla eğlenişimizi fotoğraflıyorlar.” şeklinde konuştu.

  Bitlis te mandalar kaplıcada görüntülendi #4

  Bitlis te mandalar kaplıcada görüntülendi #5

  Bitlis te mandalar kaplıcada görüntülendi #6

  Bitlis te mandalar kaplıcada görüntülendi #7

  Bitlis te mandalar kaplıcada görüntülendi #8

  Bitlis te mandalar kaplıcada görüntülendi #9

  Bitlis te mandalar kaplıcada görüntülendi #10

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir