Petrol
97.79
-0.22%
Euro
18.4229
0.12%
Dolar
17.9485
0.09%
Altın
1.038
-0.13%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.553
-0.22%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Mardin'de Gazze için dua etkinliği

  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında hayatını kaybedenler için, Mardin'de 3 günlük, 3'er saat dua etkinliği 2. gününde devam etti.
  • 20.07.2014 - 01:16
  Mardin'de Gazze için dua etkinliği

  dua

  Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu'nca Fuat Yağcı Camisi'nde, İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden Filistinliler için düzenlenen dua etkinliğine katılan vatandaşlar duygulu anlar yaşadı.

  Teravih namazının ardından Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan programda, İsrail protesto edilerek, Gazze'de yaşamını yitirenler için dua edildi.

  Mardin STK Platformu üyesi Kadim Akademi Derneği Başkan ve Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Özcoşar, yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik gerçekleştirdiği saldırıların tüm dünyada yankı bulduğunu ancak dünyanın tepki göstermediğini ifade etti.

  Dünya tarihinde yaşanmış en büyük vahşi katliamlardan birisinin Gazze'de yaşandığına dikkat çeken Özcoşar, "Ve dünya diktatörlerin uygulamadığı bir yöntem uygulanıyor. Evlerinin bahçesinde ve sahilde oynayan çocuklar bombalanıyor. Hiçbir şeyden haberi bile olmayan, masum ve günahsız çocuklar bombalanıyor. Modern dünyanın tüm imkânları kullanılarak adeta bir soykırım yaşanıyor" diye konuştu.

  Tarih öğrencisi Emine Erkar ise güçsüz savunmasız bir halka bu şekilde bomba yağdırılıyor olmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.

  Bunu yapanların vicdan yoksunu kimselerin olduğunu, dünya kamuoyunun bu saldırılara sessiz kaldığını belirten Erkar, "Her şeyi Türkiye'den bekleme gibi bir olgu oluştu. Müslüman ülkeler bile sanki bu zulmü görmüyorlar. Nasıl bu kadar sessiz kalıyorlar anlamıyorum" dedi.

  Programa katılan Zeliha Nas da Gazze'deki yaşanan acıların nedeninin Müslümanların bir arada olmamasından kaynaklandığını öne sürerek, şunları kaydetti:

  "Filistin ümmetin kanayan yarasıdır. Eğer bugün Müslümanlar bir olsaydı kafirler bugün Müslümanların kanını böyle akıtmaya cesaret edemezlerdi. Allah Müslümanlara güç kuvvet versin. Gazze'deki Müslümanlara yardım ve nusretini göndersin."

  Gece gündüz Filistinli Müslümanlara dua ettiklerini dile getiren vatandaşlardan Mehmet Nur Özsoy ise bütün Müslümanlara İsrail mallarını boykot etmesi çağrısında bulundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir