Euro
10.0347
0.55%
Dolar
8.4663
0.73%
Altın
493.87
0.99%
Borsa
1.417
0.55%
Bitcoin
330.000
2.30%
32ºC
İstanbul
Güneşli 32 C

  Mardinli çiftçiler eylemlerine namaz arası verdi

  Mardin Derikli'de çiftçilere destek amacıyla Mardin-Kızıltepe karayolu trafiğe kapatıldı. Eylemci çiftçiler, akşam namazını da eylem yaptıkları yerde kıldı.
  • 27.08.2014 - 14:16
  Mardinli çiftçiler eylemlerine namaz arası verdi

  namaz

  Dün sabah saatlerinde Mardin-Derik ve Şanlıurfa'nın Viranşehir karayolunun kesiştiği Üçyol mevkiinde, elektrik kesintilerini protesto için karayolunu trafiğe kapatan binlerce çiftçi ile güvenlik güvenlik güçleri arasındaki gerginlik sürüyor.

  ÇİFTÇİLER İLE GÜVENLİK GÜÇLERİ ARASINDA GERGİNLİK

  Jandarma ve çevik kuvvet ekiplerinin ortak müdahale ettiği çiftçiler, dün bir ara karayolunu trafiğe açtı, ancak daha sonra aynı yerde tekrar yolu trafiğe kapattı. Bu yüzden yolun her iki tarafında onlarca kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Yolda kalan araç sürücülerinin tepki gösterdiği eylemi sürdüren çiftçiler ile güvenlik güçleri arasında dün akşam da gerginlik yaşandı.

  "İNSANLAR BU SICAĞIN ALTINDA SOĞUK SUYA HASRET KALDI"

  Destek amacıyla eylemin yapıldığı Üçyol'a gelen dünyanın en uzun adamı Sultan Kösem de çiftçilerin sorunlarına çözüm bulunması çağrısında bulunarak, "Biz buraya anlaşmak için geldik. Kaç gündür elektrikler kesik. Buna çözüm bulunması gerek. Köylerimizde elektrik yok. Bu sıcak altında insanlar bir bardak soğuk suya hasret kaldı" dedi.

  Mardinli çiftçiler eylemlerine namaz arası verdi #2

  GAZ BOMBALARI VE TAZYİKLİ SUYLA ÇİFTÇİLERE MÜDAHELE EDİLDİ

  Kösem'in yaptığı konuşmadan sonra çiftçilerle görüşmeye başlayan güvenlik güçleri, bir anlaşma çıkmaması üzerine yeniden gaz bombaları ve tazyikli su ile çiftçilere müdahale etti. Atılan gaz bombalarından etkilenen Sultan Kösem, olay yerinden uzaklaştırıldı. Çiftçilerin de taşlarla karşılık vermesi üzerine çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti. HDP Mardin Milletvekili Gülser Yılıdırım da partililerle birlikte gece geç saatlerde Derik'te yol kapan çiftçileri ziyaret ederek bir süre görüştü.

  KIZILTEPE'DE DE DESTEK EYLEMİ

  Çiftçilerin Üçyol mevkiindeki eylemleri devam ederken Kızıltepeli çiftçiler de dün akşam, destek amaçlı protesto eylemi başlattı.

  Mardinli çiftçiler eylemlerine namaz arası verdi #3

  EYLEM YAPTIKLARI YERDE NAMAZ KILDILAR

  Çiftçiler, Mardin-Kızıltepe karayolu üzerinde bulunan TEİAŞ 16'ncı İletim ve İşletme Grup Müdürlüğü önünde toplanarak karayolunu trafiğe kapattı. Taş ve çöp konteynerleriyle yola barikat kuran çiftçiler, araç geçişlerine de izin vermedi. Akşam namazını da eylem yaptıkları yerde kılan çiftçilerin yaklaşık 3 saat süren eylemi, olaysız sona erdi.

  Mardinli çiftçiler eylemlerine namaz arası verdi #4

  Mardinli çiftçiler eylemlerine namaz arası verdi #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir